Befektetési tanácsok

Háború és arany: örök kérdések

A szíriai polgárháború új szakaszába lépett: a vegyifegyver alkalmazásával átléptek egy határt. Nem politikai elemzést készülök írni, csak megosztom a felmerült gondolataimat minden érdeklődővel.

arany_lap3Szíria helye a világban

Szíria történetileg az orosz “befolyási övezethez” tartozott, így a státus quo különösen érzékeny ütközőpontjában helyezkedik el. Jelzi ezt az ott lévő, ma is működő orosz katonai bázis léte és a nagyhatalmak közötti ellentétek számtalan megnyilvánulása egyaránt. Tovább bonyolítja a képet az a tény, hogy ma már a nagyhatalmak közé kell sorolnunk Kínát is.

Az események egyre aggasztóbb irányt vesznek, minden esély meg van a konfliktus kiterjedésére, időben történő elhúzódására is. A nagyhatalmak korábbi kijelentései, könnyelmű ígéretei sajnos magukban hordozzák a beavatkozás valós lehetőségét.

Az amerikai védelmi miniszter azt nyilatkozta, hogy az amerikai hadsereg kész arra, hogy katonai akciót hajtson végre Szíriában –  az augusztus 21-i vegyifegyver-támadás miatt.

A félelem azonnal úrrá lett az embereken és a gazdasági-politikai folyamatokon azonnal tetten érhetővé vált.  Egy nemzetközivé terebélyesedő helyi konfliktus képe már nem először borzolja fel a kedélyeket.

A tőzsdék azonnal zuhantak, főleg a háborúra érzékeny szektorok, a térségben érintett vállalatok részvényei reagáltak érzékenyen. Az arany ára az egekbe szökött, érdekes módon a már-már elfeledettnek vélt “menedék szerep” azonnal működésbe lépett. Emelkedett természetesen az olaj ára is több okból. Feszült várakozással figyelte mindenki az eseményeket.

Arany és háború

Nem egy új felvetés, a történelem évezredei során minden háborús helyzetben felmerül az arany szerepe:nem is elsősorban azért, mert ebből is finanszírozható egy háború.

Minden háború és konfliktus érintett vezetői, de az abban részt vevő egyszerű emberek is ugyan azt a kérdést teszik fel ilyenkor: hogyan lehet a borzalmakat túlélni, az elért vagyoni, életszínvonal szintünket megőrizni?

Látom a TV-ben a szíriai menekülteket, amint egy táskával, fáradtan menekülnek el a hazájukból. Karjukon a gyereküket viszik, céljuk a legfőbb érték, az életük megmentése.
Ki kerül ilyenkor egy picivel jobb helyzetbe? Azok, akik tartós élelmiszerrel, ivóvízzel, mozgatható értékekkel rendelkeznek. Az élet újrakezdésénél pedig azok lesznek előnyben, akik nem a nulláról kezdik, mivel arany, gyémánt, ékszerek és bármilyen tartós, a világ bármely részén egyaránt elfogadott értékkel rendelkeznek. (Ilyen lehet ma egyfajta szaktudás is!)

Előny ilyen helyzetben természetesen a külföldi kapcsolat, külföldön nyitott bankszámla, külföldi befektetés és ne feledjük a nyelvtudás is. A fentiek a szíriai események kapcsán jutottak eszembe, de megpróbálom inkább általános érvényű következtetésként leírni a gondolataimat.

Az arany a történelem során mindig, így most is felértékelődik – és most nem is az árupiacon bekövetkező áremelkedésre gondolok. Az arany szerepe – léte vagy nem léte – értékelődik fel az egyes érintett emberek életében.

Talán sokan úgy gondolják, hogy a szíriai események tőlünk távol esnek, bennünket nem érinthetnek. Ne legyenek ebben ennyire biztosak, hiszen hazánk egy kicsi, nagyon nyitott, nyersanyagban szegény, önálló ellátásra képtelen ország. Elért hozzánk az 1970-es évek végén az olajválság, most legutóbb – már sokadszor – a gazdasági válság és tovább folytathatnám a felsorolást.

Az arany és a biztonság

Célom nem az volt, hogy fölöslegesen ijesztgessek bárkit is, csak sokkoltak az események. Mindenképp érdemes gondolkozó ember módjára figyelni a világot és annak történéseire lehetőség szerint jobb még időben felkészülni. A túlzott félelem leblokkolja az embert, míg a józan előrelátás cselekvésre késztet. Még akkor kell tartalékot képezni, amikor van erre lehetőségünk és a biztonsági tartalék léte nem csak fegyveres konfliktus esetén hasznos.

A betegség, a nem oly ritka válás,  manapság egyre inkább a munkahely elvesztése, a nyugdíjas kori nélkülözés is olyan esemény lehet a jövőnkben, amelyre fel kell készülnünk. Legyenek megfelelő tartalékaink. És ezek egy része miért ne lehetne aranyban?

Miért jó biztonsági tartalék az arany?

Az arany több ezer éve a legfontosabb biztonsági menedék, a történelem során – ha leírva nem is – de birodalmak létét határozta meg. Értékállósága, infláció elleni védelmet nyújtó “tulajdonsága” mindig keresetté tette. Könnyen szállítható, tárolható, nem károsodik, a világon mindenhol elfogadják. Ára hosszú távon sokkal inkább a csökkenő arany készletektől és a növekvő kereslettől függ, sem mint a napi spekuláció által mozgatott áralakulástól.

Több formája van az arany befektetésnek, de minden ember életében más és más megoldás adódik a biztonsági tartalék megteremtésére.

Keressen meg és segítek egy befektetés megfelelő felépítésében, ennek részeként pedig a biztonsági tartalék megteremtésében.

dr.Tatár Attila

info@bankweb.hu
1/796-4415. vagy 0620/462-8850

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!