Befektetési tanácsok

A tőzsde és az érzelmek

A sikeres tőzsdei kereskedés nem a tömegek sportja, sok feltétele van a sikernek. Most ragadjunk ki egy dolgot: a pszichés felkészülést, az érzelmek kezelését.

A leggyakoribb hiba a kezdőknél az, hogy stop-loss nélkül kereskednek, mert azt gondolják, hogy ha ott ülnek végig a gépnél, akkor ez nem kell. Esetleg előre meg is határozzák, hogy hol kellene veszteséggel kiszállni – ha képesek ezt jól megállapítani, akkor az már jó dolog – de aztán mégsem zárják a pozíciót, mert ott már meg kell az árfolyamnak fordulnia, inkább kivárnak, folyamatosan átértékelik a helyzetet. Ebből pedig “vastag” veszteség lesz a végén.

Még ennél is gyakoribb hiba, hogy teljesen megérzésből kereskedik valaki és stopot egyáltalán nem használ. Aki már tanfolyamot is végzett, kereskedett is valamennyit (van tapasztalata), de belefárad, hogy mindig a stopot üti ki a “piac”, és kísérletezni kezd – és ezt nem demo számlán teszi – , akkor szintén komoly bajok jöhetnek.

Az érzelmeket nem lehet kizárni, de kezelni igen

Az életünk minden pillanata, eseménye érzelmek által is kísért és átélt folyamat. Nem tudunk az érzelmeinktől megszabadulni, hiszen ettől vagyunk emberek. De azt azért elérhetjük hosszú és tudatos gyakorlás, önfegyelem útján, hogy ne (vagy ne csak) az érzelmeink irányítsák a tetteinket!

Röviden összefoglalva mi a baj a fenti kereskedési helyzetekkel? Az, hogy nem vagyunk képesek az érzelmeinket megfelelően kezelni, kordába kényszeríteni.

Melyek a leggyakoribb érzelmek a tőzsdei és forex kereskedés során? Csak egy gyors és nem teljes felsorolás: félelem, mohóság, bosszú/harag, kíváncsiság, meglepődés, büszkeség/siker, bűntudat, biztonság, kudarc, irigység, és hosszan folytathatnánk.

A siker és az érzelmek kezelése

A tőzsdei kereskedés során fontos a megfelelő tudás és kellő tapasztalat megszerzése. Egy bizonyos szintre el kell jutnunk, hogy aztán a tanulás során tovább tudjunk lépni – ez egy folyamat és minden lépcsőt be kell járni, nincs könnyű és gyors út a sikeres kereskedéshez.

Az érzelmek kezelése előtt feltételeznünk kell más irányú ismeretek meglétét: tudnunk kell egy kereskedési ügyletet felépíteni, elvégezni a szükséges elemzést, kiszámolni, hogy milyen kockázatot vállaljunk, milyen méretben nyissuk meg a pozíciót és hogyan építsük fel a teljes folyamatot (nyitás, stop és take profit, zárás). Rendelkeznünk kell egy bizonyos szintű tudással, megfelelő stratégiákkal (többel is) és némi gyakorlat, tapasztalat sem árt. Ezt követően aztán elővehetjük az érzelmek kérdéskörét is – persze ezek a kérdések nem választhatóak szét élesen, a tanulás során az érzelmek kezelése is folyamatosan történik a tárgyi tudás megszerzésével, ezek nem egymás követik, nem szétválaszthatóak.

Kétféle érzelem elkülönítése

Az érzelmek kezelése során két dolgot válasszunk szét, hogy könnyebben kezelhessük a továbbiakban őket.

– Az egyik az általános érzelmi állapotunkra, személyiségünkre, adott élet helyzetünkkel kapcsolatos érzelmi állapotunkra vonatkozik (érzelmi háttér).
– A másik csoport a konkrét kereskedési helyzettel, a megnyitott pozícióval, a konkrét kereskedéssel összefüggő érzelmek.

Az első esetben a KERESKEDÉS ELŐTT kell felmérnünk az érzelmi helyzetünket és eldöntenünk, hogy készen állunk-e a kereskedésre. Munkából hazajőve, fáradtan, zaklatottan, feszültséggel terhelve vagy családi veszekedést követően nem biztos, hogy szerencsés leülni kereskedni.

Sőt, egy általánosabb és folyamatosan felmerülő kérdéssel is kezdhettem volna: Egyáltalán fel kell mérnünk, hogy személyiségünk, önismeretünk alapján képesek vagyunk-e a fegyelmezett kereskedésre, képesek leszünk-e az érzelmeinket kordába tartani? Való nekünk ez az egész?

Az érzelmek taglalásánál a 2.pontnál a konkrét kereskedés során kell az érzelmeinket helyre tenni: amikor az ügyletet megtervezzük, figyelnünk kell magunkat: milyen érzelmek vezetnek bennünket és szabad-e azokat hagyni érvényesülni?

Vegyünk sorra pár példát és akkor könnyebb lesz megérteni, hogy mire is gondolok.

– Éppen vesztettem némi pénzt és “revansot” akarok venni a piacon. Majd én megmutatom, hogy jobb vagyok!
– Félek az újabb veszteségtől, ezért kisebbre veszem a pozíció méretét, később nyitom meg az ügyletet, mint kellett volna, vagy eleve nem merek új pozíciót nyitni.
– Látok egy belépési helyzetet, sokat várok tőle és nagyon nagy lot mérettel lépek piacra. Ez mohóság vagy tudatos pozíció nyitás? Mennyi a döntésemben az érzelem és mennyi a száraz matek és elemzés?

Sokáig folytathatnám a példák felsorolását, bizonyára érdekes is lenne és nem győznénk magunkra ismerni.

De inkább vegyük észre, hogy itt dől el sok minden: hozzá nyúlunk-e a előre meghatározott stophoz, túl korán zárjuk a pozíciót, rányitunk az ügyletre egy másikat (kockázat növelése vagy csökkentése érdekében),  stb. Tehát a konkrét kereskedési ügylettel kapcsolatos érzelmek kezelése is rendkívül fontos.

Az érzelmek megfelelő kezelése

kozl_lampaNem zárhatóak ki, de idővel és gyakorlattal kezelhetővé vállnak az érzelmeink! Őszintének kell lenni legalább magunkhoz és kellő gyakorlatot szerezni az érzelmek megfelelő felismerésében és kezelésében.

Ez is egy tanulási folyamat. El kell jutnunk odáig, hogy el tudjuk dönteni, hogy milyen érzelmi állapotban szerencsés leülni kereskedni, és fel kell ismernünk, hogy ez az állapot fenn áll-e!

Továbbá képesek vagyunk-e az előre meghatározott stratégiát követni, eltérést milyen esetben és milyen érzelmek mentén engedélyezünk magunknak (pl. nyereséges ügylet zárása helyett tovább viszem) és milyen érzelmek kísérik az adott kereskedést, képesek vagyunk-e ezeket kordába tartva “uralni a piacot”.

Összefoglalva

Nem először írom le, de tényleg ennyire egyszerű: fegyelmezetten és kitartóan kell kereskedni, tapasztalatokat kell gyűjteni, mert annyira összetett dolog a sikeres kereskedés, hogy nem könnyű kialakítani. Meg kell szerezni a tudást, fel kell építeni a kereskedést és kezelni kell az érzelmeinket.

Így aztán kevésbé lesz stresszes dolog a tőzsde számunkra. 🙂

Vegye igénybe a segítségemet és jöjjön el egy tőzsdetanfolyamra vagy rendelje meg a könyveimet.

 

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!