Befektetési tanácsok

Melyik nyugdíjbiztosítást válasszam?

A 20%-os adókedvezmény megmozgatta az összes biztosító fantáziáját – gyorsan megjelentek a piacon a legújabb nyugdíj célú megtakarítási termékeikkel. Nem könnyű azonban ezek  közt választani.

Amennyiben sorra vesszük a nyugdíj célú megtakarítási lehetőségeket, akkor azt látjuk, hogy nincs túl nagy választék:

– NYESZ (Nyugdíj Előtakarékossági Számla): magas költség és kevés termék választható, ami nem kockázatos

– Önkéntes Nyugdíjpénztár: drága és alacsonyak a hozamok

– Megszokott unit linked termékek

Aranyszámla

Tehát bőven van tere ennek az új terméknek – nyugdíj célú rendszeres megtakarítási termékből kevés van és azok többsége a legegyszerűbb elvárásoknak sem felel meg. Végre itt egy termék, amely adómentes, hosszú távú felhalmozásra alkalmas és az állam a befizetett pénz 20%-át még jóvá is írja a számlánkon.

Miért olyan nehéz a választás a biztosítók között? Sajnos a legtöbb biztosító túlságosan magas költségek mellett és kockázatos befektetést ajánlva -szerintem rossz terméket ad a megtakarítani vágyó emberek kezébe.

Vegyük sorra azokat a szempontokat, amelyek a döntésnél a legfontosabbak:

– mekkora költséget kell kifizetni (Az ajánlott terméknél egyszeri 3 eFt!)

– a befektetés legyen tőkevédett, kockázatmentes (nyugdíj cél esetén nem kockáztathatunk!)

– a hozam elvárás kb 10%/év a nyugdíj kedvezmény, adómentesség és a többlethozam hatására

– minimális legyen a biztosítási elem benne,

– legyen tervezhető a hosszú futamidő alatt,

– ne legyen többlet befizetési igény, indexálás, stb.

Mivel ez egy hosszú távú, nyugdíj célú megtakarítás, így semmilyen tőzsdei kitettséget nem javaslok, a termék lényege a biztonság és tervezhetőség legyen, ne a magas hozam!

Melyik terméket ajánlom?

Akik ismernek, azok tudják, hogy az eddigiekben nem dolgoztam biztosítókkal, most is csak a nyugdíj termék miatt gondoltam meg magam: túlságosan nagy az igény egy ilyen termékre, nem tehetem meg, hogy nem foglalok állást ebben a kérdésben.

Az általam kiválasztott termék éves egyszeri (min. 100 ezer Ft) befizetéssel, csak forint alapon működik, 16-55 év között köthető. Nincs orvosi vizsgálat, egyszerű, átlátható, olcsó és tervezhető. Az összeghez 65 éves korunkban juthatunk hozzá, amikor nyugdíjba megyünk.

Vegyünk két példát:

Éves befizetés 300 eFt és

– 1968-as születésűeknél (20 év): biztosítási összeg: 6.666 eFt, adókedvezmény 1,200 eFt és technikai kamat 2,9%/év. Együtt 7.877 eFt

– 1963-as születésűeknél (15 év): biztosítási összeg: 4.792 eFt, adókedvezmény 900 eFt és technikai kamat 2,9%/év. Együtt 5.692 eFt

A fenti garantált összegeken felül egy éves 4-6%-os hozam is várható, ami egy biztonságos befektetés, tervezhető hozama! Az a legjobb ebben a termékben, hogy valóban előre látja az ember, hogy mennyi pénze lesz nyugdíjba vonulásakor.

A kedvezményezett halálakor, rokkantság, idő előtti nyugdíj és normál nyugdíj esetén válik esedékessé. Ekkor egy összegű és járadék jellegű kifizetés is kérhető.

Ez a termék alkalmas a nyugdíj célú megtakarítás folyamatos befizetéseinek a legjobb kezelésére. Természetesen sok apró részlet van még, amellyel a döntés előtt meg kell ismerkednie, de keressen meg és segítek.

dr.Tatár Attila

0620/263-6886
info@bankweb.hu

Keresi a tőke a biztonságot

penzNem indult különösebben jól az idei év, egyre több jele van a kockázat növekedésének és ilyenkor a tőke átáramlik a biztonságosabb termékekbe. Melyek ezek a termékek és valóban indokolt a “menekülés” a kockázatos termékekből?

Milyen kockázatokra érzékenyek jelenleg a befektetők?

A tavalyi év végén az amerikai QE program leállása (a Tapering) vonzotta a befektetők figyelmét, e körül sűrűsödtek a kockázati várakozások.

Az idei év azonban a feltörekvő piacok válságával indult: Venezuela, török és ukrán események. A tőzsdék is sokadik csúcsukat döntik meg éppen, érik itt is egy korrekció.

Melyek a biztonságos menedéket nyújtó termékek?

Jelenleg egyszerre erősödik a svájci frank és az arany. És ez messze nem véletlen, ez a két “klasszikus” menedék termék létezik: ide áramlik a tőke, ha biztos kikötőre vágyik.

Ha értő szemmel vizsgáljuk a pénzpiacok működését, azért sok olyan jelzést fedezhetünk fel, amelyekből olvasva a kisbefektetők is időben tudnak váltani és képesek lehetünk kezelni a kockázatokat.

A Befektetői Iskola előadásain megismerheti a “virtuális pénz” kockázatait, megtanulhatja, hogy hogyan lehet biztonságos kikötőt találni még a vihar megérkezése előtt.

Miért erősödik az arany?

A tavalyi év nagy kérdése az volt az arany piacán, hogy hol lehet az áresés mélypontja, mely árszintnél fogja meg az arany kitermelési költsége az áresést. Mára megváltozott a helyzet, az arany ára december közepéhez képest több, mint 12%-kal nőtt és további áresés sem kizárt.

Mi a helyzet a svájci frankkal?

Nem véletlen, hogy az arany emelkedésével egyidőben a svájci frank is erősödik, ez szintén a kockázatkerülés jele.  Az EUR/CHF árfolyam a január elején tapasztalható csúcspontjához képest 2,5%-os árfolyam esést látunk, de erősödik a frank a dollárhoz képest is.

Miért is menekül a tőke?

Az év elején a tőke a kockázatossá vált feltörekvő piacokról a biztonságosabb fejlett tőkepiacok felé mozdult. Ez a folyamat azóta csak erősödik.

A másik komoly kockázatot – egyre több vagyonkezelő –  a tőzsdék hihetetlen emelkedése mögött látja: január közepétől a DAX index 7%-os esést mutatott, ami egyértelműen korrekciónak volt tekinthető – komoly emelkedés követette és most már ismét 9800-nál van az index értéke. Egyszer el kell jönnie egy nagyobb áresésnek, hiszen  a DAX szeptembertől már 21%-ot emelkedett!!!)

A dollár is jó menedék?

Sokan az amerikai állampapírokat is biztonsági menedéknek tartják, a kockázati szint emelkedésekor ide is komoly tőke áramlik. Nézzük meg, hogy hogyan alakult a dollár árfolyama. Január végén a dollár egész szép erősödést mutatott, de aztán megfordult a trend és most ismét 1,38-nál van az EUR/USD árfolyam. Ha nagyon vennék a dollár alapú termékeket, akkor jobban kellene erősödnie a dollárnak…

Találtam egy weboldalt, ahol az USA államkötvények forgalmát lehet figyelemmel kísérni és itt az látszik, hogy decemberhez képest januárban volt egy 6%-os emelkedés, de a februári adatokat még nem látom.

forintpapirenzMi a helyzet a forinttal?

Az Ukrán események és a hazai bizonytalanságok együtt már érezhetően veszélyt jelentenek a forint számára. Egy befektetési régióként kezelnek bennünket és minden szempontból túl közel vagyunk az “eseményekhez”.

Kétségtelen, hogy a legutóbbi MNB kamatvágást megúsztuk, nem jelentkezett komolyabb gyengülés, pánik a forintnál, de ne gondoljuk azt, hogy bármilyen helyzetet képesek leszünk kezelni….

Jöjjön el a Befektetői Iskola előadásaira és tanulja meg az elemzés legfontosabb eszközeit.

dr.Tatár Attila

info@bankweb.hu

0620/462-8850

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!