Befektetési tanácsok

Lehet pénzt keresni a tőzsdén?

Minden embert érdekel a gyors és egyszerű pénzkereset lehetősége. Minél többet, a lehető legegyszerűbben…. Nem szimpatikus szerep kiábrándítani a naiv embereket ebből a veszélyes tévképzetből.

tizezerftHogyan juthatunk pénzhez?

Ha végig gondoljuk, akkor azt találjuk, hogy meglehetősen rövid listával kell beérnünk:

 – Munkajövedelem
– Örökség
– Találmány, jogdíj
– Nyereményjáték (lottó, kaszinó)
– MLM hálózatok
– Vállalkozási tevékenységek
– Befektetés hozama (ingatlan, pénzügyi termék, tőzsdei kereskedés, stb.)

Értsék meg, hogy nincsenek csodák – a legtöbb embernek be kell érnie a napi kemény munka árán megszerzett havi bérrel. Az időnk nagy részét munkával töltjük, amivel aztán éppen csak annyi pénzt keresünk, hogy kifizethessük a havi kiadásainkat, enni tudjunk, hogy aztán  ismét tudjunk dolgozni. Sokan szeretnének kitörni ebből a mókuskerékből, de csak keveseknek van meg a bátorságuk és kitartásuk, hogy valóban belevágjanak egy önálló vállalkozásba, legyen jogdíjuk, találmányuk, nagy és megvalósuló ötletük.

A legtöbben beérik azzal, hogy rendszeresen vásárolnak lottót, bármilyen szerencsejáték keretében adják meg az esélyt maguknak. Ha egy kicsit kevésbé vagyunk naivak és utána nézünk, akkor ledöbbenünk, hogy mennyire nincs esélyünk ezekre a nyereményekre – ezek inkább csak a hiszékeny emberek kis pénzének a megcsapolására alkalmasak.

Miért nem indít vállalkozást a többség?

Mert ez nem a tömegek útja a meggazdagodáshoz. A legtöbb vállalkozás nem jut túl a megélhetés biztosításán, inkább csak kényszervállalkozás. Ugyan az történik, mint egy munkahelyen, csak itt saját magunkat zsákmányoljuk ki – az átlag vállalkozó többet dolgozik, mint egy alkalmazott és nem biztos, hogy ezzel arányos a jövedelme.

Nem szeretnék senkit sem lebeszélni a vállalkozásról, de jól elő kell készíteni és nagyon kitartónak kell lennünk a siker érdekében.Nem árt, ha képesek vagyunk tanulni, alkalmazkodni, kockáztatni, stb. És mindig újra talpra állni, ha kell, akkor újrakezdeni.

“Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak fel, az optimisták pedig a vitorlákat.” 

Mennyi pénzt hozhat a befektetésünk?

A pénz körül különösen sok téves elképzelés alakult ki, például a legtöbben hiszünk a csodákban: a könnyű és gyors pénzkereset lehetőségében.

Pedig sajnos gyorsan sok pénzt csak arányosan nagy kockázat vállalásával lehet elérni. A legjobb tanács, amit adhatok az az, hogy inkább a biztonságos és lassú utat válasszuk és kockázatot csak a tudásunk növekedésével vállaljunk. A befektetéseink kézben tartását, a kockázatok kezelését meg lehet tanulni. Mindenki képes egy megfelelő biztonságot nyújtó befektetési portfólió létrehozására. Minél korábban fogunk hozzá és minél fegyelmezettebbek vagyunk, annál jobb eredményt fogunk a pénzünk felhalmozásában elérni. A lényeg a folyamatos tanulás….

Itt talál egy cikket, ami a megélhetéshez szükséges befektetés mértékének a meghatározásával foglalkozik.

A világ legnagyobb matematikai felfedezése a kamatos kamat. (Albert Einstein)

Lehet a tőzsdével sok pénzt elérni?

Mivel hihetetlenül könnyű belevágni, így alig akad a pénzügyek iránt érdeklődő ember, aki valamikor az életében nem fog bele a tőzsdei kereskedésbe. Megnyitni egy online kereskedési számlát kis összeggel és elkezdeni devizákkal, tőzsdei termékekkel (index, CFD), nyersanyagokkal kereskedni – nagyon könnyű. Mindenféle tudás nélkül….

Ne is csodálkozzunk azon, hogy a kezdők gyorsan elvéreznek, száz emberből még talán öt sem marad, aki egy évnél hosszabb ideig képes aktívan kereskedve a tőkéjét megőrizni. Az az öt pedig nem véletlenül lesz sikeres – ők azok, akik hajlandóak pénzt költeni a tanulásra és fegyelmezetten, kitartóan dolgoznak a sikerért. A siker nem a véletlenen, vagy különleges képességeken múlik!

Sokan mondják azt, hogy a vállalkozásnál és a munkánál könnyebb pénzkereset a tőzsdei kereskedés, de én nem osztom a véleményüket. Valóban egyszerűbb belefogni, mint egy vállalkozásba, de a siker itt sem jön könnyen.

De egy dolog biztos: csak a megfelelő tanfolyam elvégzése esetén van esélye, magunktól megtanulni kereskedni nagyon nehéz, sok pénz elvesztésével jár és ilyenkor különösen nehéz újra talpra állni.

Az idők során az emberek alapvetően mindig ugyanazokból az okokból kifolyólag cselekedtek a pénzpiacon: kapzsiság, félelem, tagadás és remény.

Jöjjön el a tőzsdei tanfolyamomra és meglátja, hogy miért tanítok mást, mint teszik azt a többi tőzsdetanfolyamon!

dr.Tatár Attila

Befektetők és a bizonytalan környezet

A tudatos befektetők számára semmi (még a magas hozam) sem lehet olyan fontos, mint a befektetési környezet kiszámíthatósága. Mit tehetünk, ha éppen ezzel van a baj?

5euroEgy befektetési portfólió minimum 3-5 évre készül, tehát ideális környezetben legalább erre az időtávra tudnunk kell, hogy az adózási feltételek, az infláció, a várható kamatszint, az országkockázat, a törvényi feltételek, stb. hogyan fognak alakulni. Megnéztem, hogy az elmúlt öt évben hogyan alakult a “befektetési környezet”.

Mi változott az elmúlt öt évben?

2011-ben 20%-ról 16%-ra csökkent a kamatadó, de még el sem kezdtünk örülni, máris bevezették (2013-ban) az EHO-t (6%), és a tranzakciós illetéket. Ez utóbbi hatalmas változást idézett elő a hazai pénzpiacokon – főleg amikor az alacsonyabb költségvetési bevételt látva megduplázták a mértékét. Minden pénzmozgás nagyon drágává vált, mindenki egy bankszámlát tartott csak meg és igyekezett visszatérni a készpénz használatához. Ez utóbbi törekvést a kormány ingyenes készpénz felvételi ötlete is támogatta – természetesen a bankok ismét megtalálták a módját, hogy a megnövekedett költségeiket valamilyen formában az ügyfelekkel fizettessék meg. A XXI.században a készpénzhasználat felé mozdult el az ország….

A befektetők életét mindez még nem is keserítette meg annyira, mint az MNB eröltetett kamatcsökkentésével és a bankok tevékenységének visszafogásával járó betéti kamat csökkenés. Pár év alatt 6-8%-ról 3% közelébe, sőt lassan ez alá kerültek a betéti kamatok. Miközben a banki költségek az egekbe szöktek. Sokan próbáltak kiutat keresni az állampapírok vásárlásával, azonban itt is csökkentek a hozamok – bár egy kicsit mindig igyekeznek a banki kamatok felett maradni, hogy a külföldi befektetők helyett egyre inkább a lakosság finanszírozza az államadósságot.

Arról már nem is szeretnék sok szót ejteni, hogy ebben a vizsgált öt évben egy válság mennyire megtépázta a hazai gazdaságot és az országkockázat időnként az egekbe szökött. Ez a kockázat nem csak a külföldi befektetőket érinti, hiszen a mi pénzünknek is alternatíva a külföldi befektetés.

Mit tehet ilyenkor a befektető?

Kapkod, rossz döntést hoz, veszteségei keletkeznek. Abból választ, ami van: befektetési alap, vagyonkezelés, biztosítói termékek. Miközben nem veszi észre, hogy ezeknél a termékeknél teljes mértékben tervezhetetlen a hozam és sokkal nagyobb a kockázat, mint amihez a betétnél, állampapírnál már hozzá szokott.

A másik lehetőség, hogy kiviszi külföldre a befektetését, vagy annak egy részét. Ezt is lehet rosszul csinálni – tele vannak az osztrák bankok a magyarok pénzével, akik magas költséggel, semmi hozam mellett hagyták ott a hirtelen kimenekített pénzüket. Amikor megijedtünk az államcsőd veszélyétől.

Közvetlen külföldi befektetések

Pedig a külföldi befektetés önmagában nem rossz ötlet, csak tudatosan, jól előkészítve kell megvalósítani. Olyan biztonságos és olcsó termékeket kell választani, amelyeknél több évre tervezhető, fix euró alapú hozamunk van, kiszámítható és biztonságos a környezet. Ilyen hely azért nem sok van mostanában, de kétség nem férhet hozzá, hogy Németországban jó helyen van a befektetésünk. Aki 4-5 éve vágott bele ilyen német ingatlanfejlesztő befektetésbe, az ma évi 9%-os hozamot kap euróban. A németeknél nem változik és tervezhető az üzleti környezet, biztonságosak ezek a befektetések és legalább 3%/év árfolyam nyereség is keletkezett a gyengülő forintnak köszönhetően.

Gondolkozzunk befektetési portfólióban

Alakítsuk tudatosan a befektetéseinket, kezeljük a kockázatokat és válasszunk hosszabb távon is biztonságos, külföldi termékeket. Hogyan érdemes egy befektetési portfóliót összeállítani? Milyen termékeket válasszunk? Hogyan kell feltárni és kezelni a kockázatokat? Lehet magasabb a hozamunk egy külföldi befektetéssel, mint itthon?

Kérje segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

info@bankweb.hu

0620/462-8850.

 

Befektetés: nem akarunk hosszú futamidőt

Elkényelmesedtünk. Amikor a maximum egy éves betéti akciókhoz szokva elértünk egy elfogadható hozamot, akkor érthetően nehéz most a 3-5 éves futamidőt megérteni. Magas hozamot szeretnénk, biztonságot és rövid futamidőt. Mi a megoldás?

 

Minden megváltozott a befektetéseknél, észre kell vennünk, hogy rutinból már nem tudjuk a pénzünket jól forgatni. Volt egy legalább  7 éve tartó válság, amely megváltoztatta a gondolkozásunkat. Megértettük, hogy nincs 100%-os biztonság és hogy a dolgok gyorsan képesek borúsra fordulni, a jövő pedig kiszámíthatatlan.

Már nem elég az akciós betéti kamatokat figyelni és egyik bankból a másikba vinni a pénzt, hiszen a kamatok lezuhantak, a banki költségek pedig nagyon megemelkedtek.

Kénytelenek vagyunk új termékekkel ismerkedni, tanulni, utána járni dolgoknak – több időt kell a befektetéseink kezelésével töltenünk.

Merjünk közvetlen külföldi befektetést választani

Számtalan új külföldi befektetés közül választhatunk, bár sokakat ez a bőség inkább megijeszt és képtelenek dönteni. Meg kell tanulni ennek a döntési folyamatnak a menetét….

Miért félünk a hosszú futamidőtől?

Azt korábban is éreztük, hogy a pénz tartós lekötése bizonytalansággal jár, hiszen, ha váratlanul szükség lenne rá, akkor egyáltalán nem vagy csak komolyabb költség árán juthatunk hozzá. Ezért szerettük a rövid (egy éves) futamidőt, ezt választottuk bankbetétnél, állampapírnál és jók voltak a teljesen likvid nyílt végű befektetési alapok is.

Mára azonban olyan alacsonyak lettek az egy éves kamatok, hogy egyszerűen nem éri meg ott hagyni a felsorolt termékekben a pénzt. Amennyiben kicsit magasabb hozamot szeretnénk elérni, akkor hosszú futamidőt és/vagy kockázatot kell vállalnunk.

Ezt a döntést pedig nem könnyű meghozni. Például 5 évre lekötni a pénzt egy német befektetésbe 6%-os hozamért? Igen, meg kell értenünk, hogy ez racionális döntés.

Gondolkozzunk befektetési portfólióban

A pénzünk egy részét nyugodtan leköthetjük hosszabb futamidőre, mert a teljes befektetésünkre váratlan eseményeknél sem lesz szükségünk. Ezen felül van lehetőségünk az 5 év alatt is a befektetés értékesítésére. Meg kell szoknunk, hogy a pénzünket több termékbe tesszük, ezzel csökkentve a kockázatokat és kezelve az esetleges likviditási igényeinket.

Egy portfólió készítésének számtalan előnye van, jöjjön el egy beszélgetésre és készítek Önnek is személyre szabott befektetési portfóliót.

Ne feledjük a nagy ellenséget, az inflációt

Sokan nem ismerik a reálkamat fogalmát, még ha ösztönösen érzik is a pénz értékének a romlását.  Arról van szó, hogy a pár éve elért 10%-os kamat inflációval csökkentett (reál) hozama sem volt több, mint kb. 2-4%. A most szokatlanul alacsony kamatkörnyezetben elért 3-4%-os kamat mellett viszont az infláció soha nem látott mélységekbe (áprilisban 0% közelébe) zuhant. A rezsicsökkentés, a válság miatt visszafogottá vált fogyasztás, a tartós cikkek, lakások, autók vásárlásának kitolása olyan mértékben csökkentette le az általános keresletet, hogy az árak sem tudtak emelkedni.

Bár az én fogyasztói kosaram nem egyezik meg a KSH mért kosarával, mégis érezhető az infláció időszakos csökkenése. Időszakos, mert több okból kifolyólag erről a nagyon alacsony szintről pár év alatt könnyen vissza juthatunk a korábbi inflációs értékekhez – de ezt már egy másik történet…

Összefoglalva

Megváltoztak a körülmények és az okos ember alkalmazkodik az új feltételekhez. Meg kell osztanunk a pénzünket rövid és hosszabb futamidejű, biztonságos és kockázatos termékek között. Ne féljünk a külföldi lehetőségektől, gondoljunk csak bele, hogy aki 4-5 éve euró alapú termékbe fektette a pénzét, az mára csak az árfolyamon kereshetett 15-20%-os hozamot.

Kérje a segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!