Elkényelmesedtünk. Amikor a maximum egy éves betéti akciókhoz szokva elértünk egy elfogadható hozamot, akkor érthetően nehéz most a 3-5 éves futamidőt megérteni. Magas hozamot szeretnénk, biztonságot és rövid futamidőt. Mi a megoldás?
Minden megváltozott a befektetéseknél, észre kell vennünk, hogy rutinból már nem tudjuk a pénzünket jól forgatni. Volt egy legalább 7 éve tartó válság, amely megváltoztatta a gondolkozásunkat. Megértettük, hogy nincs 100%-os biztonság és hogy a dolgok gyorsan képesek borúsra fordulni, a jövő pedig kiszámíthatatlan.
Már nem elég az akciós betéti kamatokat figyelni és egyik bankból a másikba vinni a pénzt, hiszen a kamatok lezuhantak, a banki költségek pedig nagyon megemelkedtek.
Kénytelenek vagyunk új termékekkel ismerkedni, tanulni, utána járni dolgoknak – több időt kell a befektetéseink kezelésével töltenünk.
Merjünk közvetlen külföldi befektetést választani
Számtalan új külföldi befektetés közül választhatunk, bár sokakat ez a bőség inkább megijeszt és képtelenek dönteni. Meg kell tanulni ennek a döntési folyamatnak a menetét….
Miért félünk a hosszú futamidőtől?
Azt korábban is éreztük, hogy a pénz tartós lekötése bizonytalansággal jár, hiszen, ha váratlanul szükség lenne rá, akkor egyáltalán nem vagy csak komolyabb költség árán juthatunk hozzá. Ezért szerettük a rövid (egy éves) futamidőt, ezt választottuk bankbetétnél, állampapírnál és jók voltak a teljesen likvid nyílt végű befektetési alapok is.
Mára azonban olyan alacsonyak lettek az egy éves kamatok, hogy egyszerűen nem éri meg ott hagyni a felsorolt termékekben a pénzt. Amennyiben kicsit magasabb hozamot szeretnénk elérni, akkor hosszú futamidőt és/vagy kockázatot kell vállalnunk.
Ezt a döntést pedig nem könnyű meghozni. Például 5 évre lekötni a pénzt egy német befektetésbe 6%-os hozamért? Igen, meg kell értenünk, hogy ez racionális döntés.
Gondolkozzunk befektetési portfólióban
A pénzünk egy részét nyugodtan leköthetjük hosszabb futamidőre, mert a teljes befektetésünkre váratlan eseményeknél sem lesz szükségünk. Ezen felül van lehetőségünk az 5 év alatt is a befektetés értékesítésére. Meg kell szoknunk, hogy a pénzünket több termékbe tesszük, ezzel csökkentve a kockázatokat és kezelve az esetleges likviditási igényeinket.
Egy portfólió készítésének számtalan előnye van, jöjjön el egy beszélgetésre és készítek Önnek is személyre szabott befektetési portfóliót.
Ne feledjük a nagy ellenséget, az inflációt
Sokan nem ismerik a reálkamat fogalmát, még ha ösztönösen érzik is a pénz értékének a romlását. Arról van szó, hogy a pár éve elért 10%-os kamat inflációval csökkentett (reál) hozama sem volt több, mint kb. 2-4%. A most szokatlanul alacsony kamatkörnyezetben elért 3-4%-os kamat mellett viszont az infláció soha nem látott mélységekbe (áprilisban 0% közelébe) zuhant. A rezsicsökkentés, a válság miatt visszafogottá vált fogyasztás, a tartós cikkek, lakások, autók vásárlásának kitolása olyan mértékben csökkentette le az általános keresletet, hogy az árak sem tudtak emelkedni.
Bár az én fogyasztói kosaram nem egyezik meg a KSH mért kosarával, mégis érezhető az infláció időszakos csökkenése. Időszakos, mert több okból kifolyólag erről a nagyon alacsony szintről pár év alatt könnyen vissza juthatunk a korábbi inflációs értékekhez – de ezt már egy másik történet…
Összefoglalva
Megváltoztak a körülmények és az okos ember alkalmazkodik az új feltételekhez. Meg kell osztanunk a pénzünket rövid és hosszabb futamidejű, biztonságos és kockázatos termékek között. Ne féljünk a külföldi lehetőségektől, gondoljunk csak bele, hogy aki 4-5 éve euró alapú termékbe fektette a pénzét, az mára csak az árfolyamon kereshetett 15-20%-os hozamot.
Kérje a segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: