Nem kell mindig valami eget rengető nagy dologról írni, vannak szürke hétköznapok, egyhangú, egyforma, szinte eseménytelen időszakok. Ilyenkor egy kis összegzést készít az ember…..
Még korai lenne egy éves értékelést készíteni, de nincs itt az ideje egy jövő évi előrejelzésnek sem – mindkettőt meg fogom tenni, ha összeáll bennem elegendő információ.
De egy kis előzetest azért már most is készítek, igaz hogy csak címszavakban, egyfajta vázlatként.
A 2014.év rövid értékelése:
– Nemzetközi szinten erős volt a bizonytalanság: ebola, ukrán helyzet, helyi háborúk, olaj, gáz, arany és egyéb befektetéseket érintő folyamatos események.
– Sajnos idén a nemzetközi környezet nem javult a várt mértékben (USA nő, de nagy az adóssága, EU lassul, deflációs veszély van, Kína lassul)
– Idehaza a FIDESZ “túlnyerte” magát az összes választáson, belefognának a nagy átalakító terveikbe, de nem látszik a szakmai megalapozottság
– Itthon GDP adat jó, de nincsenek meg a tartós növekedéshez a szilárd alapok, nem javul a helyzet semmilyen szempontból.
– Sokadik év, – sőt az egész rendszerváltás óta erősödik az érzésem -, hogy egyszer az “elvesztegetett évtizedekként” fognak az utódaink erre az időszakra emlékezni.
– És akkor még finom voltam, a “jövő” drasztikusabban is megítélhet bennünket és ezt az időszakot.
Befektetői szempontból hatalmas változásokat éltünk meg:
– Csökkenő kamat környezet, bankbetétbe, pénzpiaci alapba nem érdemes pénzt tenni, állampapír hozamok is lecsökkentek.
– Nagyon megemelkedtek a banki, pénzmozgatási költségek, jól meg kell gondolni, hogy hol vezetünk számlát és hogyan mozgatjuk a pénzünket.
– Hosszabb futamidőt és némi kockázatot kell vállalni egy elfogadható hozamért.
– Változatlanul azok jártak jól, akik időben euróra, dollárra váltották a megtakarításaikat és akár közvetlen külföldi befektetésbe tették a pénzüket.
– A befektetői környezet kockázatos maradt, a tőzsdék az egekbe szöktek, de talán ennek az időszaknak jövőre vége szakad.
A 2015-ös várakozásokról:
– Az USA a FED kamatemelésének elindulásával még erőteljesebben fogja a tőkét vonzani.
– Az EU belső konfliktusai, bürokráciája elleni fellépések tovább erősödnek.
– A politikai feszültségek megmaradnak, újak is keletkezhetnek.
– A nemzetközi helyzet összességében kedvezőtlenebb lesz, és ez nekünk nem kedvez.
– A német gazdaság lassul, stagnál, további löketre van szükség.
– Itthon a bizonytalanság megmarad, bármi megtörténhet.
– Befektetői szempontból semmi jóra nem számíthatunk, de erről kicsit részletesebben.
Jön a negatív reálkamat, az államigazgatás átszervezése, további elvonások stb.
A negatív reálkamatról részletesebben itt olvashatnak, de valóban semmi jóra nem számíthatunk, mert az MNB jövőre kamatemelésre kényszerülhet a legtöbb forgatókönyv szerint, miközben az infláció ennél is nagyobb mértékben indulhat el felfelé: időbeli eltérés is lehetséges a két folyamat között és a mérték is eltérő lesz.
(Várhatóan az első félévben 1% körüli, később 2-3% körüli negatív reálkamatra számítok az inflációt a biztonságos termékek kamatával összevetve – de természetesen a becslés nagyon nehéz.)
Magas az államadósság és nem tud csökkenni
Számtalan kormányintézkedés ellenére az államadósság sem a GDP arányában, sem mértékét tekintve összegszerűen sem tudott csökkenni az elmúlt években. További intézkedések várhatóak ezen a téren – hiszen az egész ország “mozgásterét” korlátozza az adósságszolgálat magas szintje. Tehát további intézkedések lesznek a lakossági állampapír vásárlás ösztönzésére és a központi kiadások csökkentésére, egyes “szereplőktől” történő jövedelem elvonásra.
Elmaradó beruházások és tőkebeáramlás
Sajnos az EU forrásokon kívül mostanában alig van pénz, amit beruházásra költöttek volna. A multik viszik haza a pénzt, új tőkebeáramlás alig van, a mértéke pedig elmarad a korábbi évek szintjétől és tovább csökken. A hazai vállalatok soha nem látott mértékben halmoztak fel pénzt, betétet – nem költenek fejlesztésekre, beruházásokra az elmaradó kereslet miatt. Így pedig nem lesz beruházás élénkülés, gazdasági növekedés.
Egy kis türelmet kérek, az év végén készülnek majd a részletes elemzések. A Befektetési Iskola eddigi előadásairól itt olvashatnak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: