Nem könnyű jó befektetési terméket találni. A korábbi években is a tudatos befektetőknek egyre több odafigyeléssel kellett a portfóliójukat kezelni, megújítani, de idén ez különösen nehéz lesz.
Befektetői Iskola előadások
A befektetési piacok elemzéséhez, a legfontosabb gazdasági (és nem is csak gazdasági) trendek feltárásához komoly segítséget nyújt az a Befektetői Előadás sorozat, amely már tavaly is nagy sikerrel zajlott. Idén ismét több kiemelt témával is foglalkozom (környezetvédelem, fosszilis energiák, túlnépesedés, hazai társadalmi problémák), valamint külön előadás keretében az elérhető összes befektetési terméket is elemzem.
Akik nem léptek időben, most bánhatják, hogy miért nem váltották át a pénzüket (annak egy részét) euróba és dollárba, hiszen most csak az árfolyamváltozásnak köszönhetően is komoly nyereséget érhetnének el. Az ügyfeleimnek ezt már évek óta mondom….
Az én befektetési ajánlatomban nem is csak az euróra történő átváltás szerepel, hanem biztonságos euró alapú, német ingatlan befektetések is. A két előny együttesen már valóban vonzó befektetési portfóliót képes biztosítani.
Részvények és devizaárfolyamok
Sajnos nehéz elfogadni, de ettől még tény: senki sem látja előre a rövid távú tőzsdei ármozgásokat, csak azok a nagy szereplők, akik a piacokat mozgatják.
A tőzsdék (főleg az amerikai, német) mostani áremelkedése már 2011-től tart, de vigyázzunk, mert a fák nem nőnek az égig. Egyre bizonytalanabbak lesznek a befektetők a folyamatos emelkedést látva, a világpolitikai események, az olaj árváltozása, a technológiai cégek egy részének túlárazottsága pedig egyre nehezebbé teszi a tőzsdei emelkedés folytatódását.
A devizapiacokon olyan változás zajlik, ami szintén ritka: a dollár 2014.áprilisától komolyabb korrekció nélkül erősödik. Ez pedig a legtöbb devizapárra valamilyen mértékben kihat. Sokan nem hitték el, hogy ez a dollár erősödés ilyen gyors és töretlen folyamat lesz. És még minden gond nélkül folytatódhat kisebb korrekciókkal akár az euró-dollár paritásig is!
Több alkalommal írtam már a devizaháborúról, a japán jen gyengülése mögött álló gazdasági folyamatokról, idén ezt még az euró további gyengélkedését alátámasztó eseményekkel lehetne kiegészíteni. A svájci frank esetében is komoly próbának van mostanában kitéve az 1,2-es “védelmi vonal”, a svájciak nehezen tudják megakadályozni a CHF további erősödését. (Írtam ezt két nappal a svájci jegybank bejelentése előtt – ma már nem él az árfolyamküszöb!)
Tehát 2015-ben én – a korábbi évekhez hasonlóan – csak a befektetési portfólió maximum 10%-ig javaslom tőzsdei kitettséget tartalmazó termék választását.
Befektetési alapok
Folyamatosan vizsgálom a befektetési alapok hozamainak az alakulását és csak azt tudom mondani, hogy óvatosan vásárolják ezeket a termékeket, mert
– A pénzpiaci, likviditási és kötvény alapok a korábbi években megszokott hozamot nem fogják elérni, a magas banki költségeket is figyelembe véve, így nem ajánlom vásárlásra ezeket a befektetési jegyeket.
– A vegyes és abszolút hozamú alapoknál túl nagy a vagyonkezelő szabadsága, így előre tervezhetetlen a kockázat! A tőzsdék beszakadása esetén komoly veszteség lehetséges, ami a most látható reális hozam elvárásokkal már nincs arányban.
– A részvény alapokat sosem ajánlottam vételre, mert a statisztikák szerint jó hátszél mellett is gyengén teljesít a legtöbb alap, krach esetén pedig komoly veszteségeket szenvednek el.
Sajnos nagyon kevés jó termék van jelenleg a piacon, az emberek többségének befektetési alapot ajánlanak lépten nyomon. A bankoknak nem kell a betétből szerzett forrás, így ma az állam az egyedül “agresszív” forrásgyűjtő.
Állampapír
Külföldi állampapírok vásárlására keveseknek van lehetőségük, inkább csak befektetési alapokba csomagolva érhetőek el ezek a termékek. Tehát csak a hazai államkötvényekről tudunk beszélni, hiszen a kötvény piac botrányoktól terhes, alig vannak termékek és azt is beárnyékolják a folyamatosan felszínre kerülő bukások, szabálytalanságok.
A Prémium Államkötvény alacsony inflációs környezetben is jó termék, a kincstári hálózatban vásárolva nincsenek költségek, sem eho. Tehát egy terméknek jó választás, de azért minden befektetni való pénzünket ne tegyük magyar államkötvénybe….
Lakás befektetés
Amikor nincs megfelelő kínálat a pénzpiacokon, gyakran előveszem a lakás befektetést és ajánlom ezt ügyfeleimnek. Mindaddig, amíg a kormány nem vezet be ingatlan adót a lakásokra, addig ez kifejezetten jó befektetés.
Találjuk ki, hogy egy ilyen adó bevezetését hogyan tudjuk ellensúlyozni és akkor bátran vásárolhatunk. Évi 10%-os hozamot el lehet érni egy lakás befektetéssel – Budapesten, Győrben, esetleg megyeszékhelyen jobb vételi lehetőségeket megragadva.
Itt talál egy lakás befektetésre vonatkozó részletes elemzést konkrét példákkal és megtérülési számítással.
Arany befektetés
Sokan rossz véleménnyel vannak az aranyról, nem látnak benne fantáziát. Rövidesen készítek egy külön arany befektetési elemzést, de előzetesen csak annyit jegyeznék meg, hogy egy portfólió 10%-ig mindenképpen van értelme fizikai aranyat venni – hosszú távra.
Természetesen minden befektetési döntés egyedi, ezért személyre szóló portfóliót kell készíteni.
Keressen meg és segítek.