Talán korai a brókerbotrány után befektetési terméket ajánlani – még túl sok az érzelem és kevés a racionális megfontolás. De azért belevágok. A pénzpiacok iránti bizalomvesztés már a válság kapcsán elkezdődött és mára a helyzet tarthatatlanná vált.
Ha még emlékeznek rá, a válság egyik közvetlen kiváltó oka az volt, hogy a mohó pénzügyi intézmények olyan termékeket adtak el a piacon, amelyek jelzálog fedezete nem volt reálisan árazva, a vevőket becsapták, a hatalmas nyereségeket elrakták. Aztán várták az államtól a segítséget, ami a pénzügyi közvetítőrendszer védelme érdekében meg is történt. Sőt, ma már azt is elmondhatom, hogy a pénzpiacok semmivel sem védettebbek egy újabb válság kirobbanásától, mint 2008-ban voltak….
A devizahitelek és más pénzügyi termékek kapcsán felmerülő bizalomvesztést is megemlíthetném, de most maradjunk a befektetéseknél. Kétségtelenül tény, hogy az ügyfelek bizalma megrendült a pénzügyi intézmények (bank, biztosító, felügyelet, jegybank, kormány/állam) iránt. A brókerbotrányok és banki engedély bevonások már csak az utolsó löketet adták meg ennek a folyamatnak.
És a botrány sorozatnak még nincs vége, mert a politika mélyen érintetté vált, a törvényhozás kapkod, a tények felszínre törnek és már nem lehet a történteket a szőnyeg alá söpörni. Szóval lesz még folytatás, ami szintén nem a bizalmat fogja erősíteni!
Sok ügyféllel találkozom, rengeteg hozzászólást és levelet kapok és a fentieket közvetlenül is érzékelem. Soha ilyen mértékű elbizonytalanodást nem tapasztaltam: ülnek az emberek a pénzükön és nem merik sehova sem betenni. Széfet építenek a házba, eurót és aranyat vesznek.
És még csak azt sem mondhatom, hogy ezek az emberek a józan paraszti ész alapján teljesen meggondolatlanul cselekednének, bár kétségtelenül igaz, hogy a média – jó szokása szerint – csak tovább erősíti az emberekben a félelmet. Persze sokan vannak olyanok is, akik a problémát észre sem veszik, nem gondolkoznak, vagy elfogadják azt, ami van…. Azokról már nem is beszélek, akik sosem raktak félre megtakarítást – vagy mert nem volt miből vagy mert mindig minden pénzüket elköltötték.
Baj van a kínálattal is
Ha nem haragszanak a kitérőért, akkor még egy pár gondolat a pénzpiacok helyzete kapcsán. Hosszú évek óta érzem, hogy a pénzpiaci termékek nem az ügyfelek igényeiről szólnak, hanem a szolgáltatók érdekei jelennek meg bennük. Nézzünk pár példát.
Az emberek többségének egy olcsó és jól kezelhető bankszámlára lenne szüksége – ehhez képest csak a túlbonyolított, ravasz és több szinten lehúzós, áttekinthetetlen bankszámlákat találni a piacon.
A hitelek olcsóvá váltak, a kamatok lefeleződtek. Ennek ellenére a hitelfelvevők sok rossz terméket kapnak, mert nem figyelnek oda arra, hogy mire és milyen hitelt érdemes felvenni: a hitelkártya és áruhitel út az anyagi romlásba! A lakáshitel felvételétől azok is félnek, akiknek pedig ajánlott lenne egy ilyen megoldás.
A harmadik példát a befektetési termékek területéről vettem. A legtöbb embernek nincs komoly tőkéje, havi pár tízezerből szeretne rendszeresen megtakarítani. Van ilyen termék a piacon? A biztosítók boldogan adnak unit-linked befektetést, aminél magas költséggel és tervezhetetlen hozammal találkozunk. A bankok kínálatában nincs ilyen termék, ha valami hasonlót találunk, akkor az eléggé trükkös termék, kamatot alig fizet, esetleg állami támogatáson alapul (babakötvény, lakáskassza).
A befektetők állampapír és befektetési alap közül választhatnak, más termék nincs a piacon! A befektetési termékekről a Befektetői Iskola II. előadásában sok érdekes részletet, elemzést ismerhet meg, érdemes eljönni, vidékiek írásban is megrendelhetik az előadás anyagát.
Milyen befektetési terméket válasszak?
Érdemes több terméket választani, ezzel is csökkentve a kockázatot. A tömegek számára csak minimális kockázatvállalást javasolnék, válasszák a biztonságos termékeket! Német ingatlan alapú befektetésből több is elérhető nálam, de aranyat és budapesti közvetlen lakásvásárlást is tud rajtam keresztül intézni.
Mit tehetünk bizalomvesztés idején?
A legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, ne az érzelmeink irányítsanak bennünket. Gondoljuk végig, hogy mit tehetünk, ne döntsünk elhamarkodottan. Az otthon tartott nagyobb összeg sem megoldás, mert a “betörők paradicsoma” jön el. Évek óta mondom, hogy a befektetéseinket meg kell osztani, egy helyre ne tegyünk sok pénzt. Készítsünk befektetési portfóliót, osszuk meg a pénzünket több termék között.
És a legfontosabb: végre szánjuk rá magunkat és tanuljuk meg a pénzünket kezelni. A tanulás a legjobb befektetés. Hihetetlen, hogy milyen hatalmas különbségeket látok a hozzám fordulók pénzügyi ismeretei, tapasztalatai és elképzelései között!
Elindítottam a Befektetői Iskola új képzéseit és egyelőre alig van érdeklődő. Számomra ez érhetetlen. Ha most nem érzik úgy az emberek, hogy tanulniuk kell, akkor mikor? Ha erre sajnálják a pénzt, akkor ismét a rossz befektetéseknél fogják ennek többszörösét elveszíteni.
Érdemes időt szánni a dologra és tanulni. Ehhez én igyekszem a lehető legtöbb segítséget megadni.
– Befektetői Iskola
– Szakkönyvek
– Hírlevelek
Kérje a segítségemet
Természetesen a bizalomvesztés engem is elért. Érezhetően más az új ügyfélkör hozzáállása. A meglévő ügyfeleknél könnyű a dolgom, mert ők már ismernek. Az új ügyfeleknek egyszer el kell jönniük egy beszélgetésre és akkor ismerhetik meg igazán, hogy hogyan gondolkozom és milyen megoldásokat, termékeket látok alkalmazhatónak ilyen pénzügyileg válságos időszakban.
E-mail cím: info@bankweb.hu
Telefonszám: 20/462-88-50
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: