Rossz látni, hogy az emberek még a saját kárukon sem képesek tanulni, ugyan azokat a hibákat követik el a pénzügyeik intézésénél. Pedig az okos ember más kárán tanul….
A brókerbotrányok, pénzügyi csalások, a valóban előnytelen és első látásra sem vonzó banki termékek hatására egyre többen jutnak leegyszerűsített és téves következtetésekre. Ahelyett, hogy megtanulnák végre a pénzügyeik profi intézését, ismét a látszólag könnyebb utat választják: inkább elköltik a pénzüket, ahelyett, hogy megtakarítanának, otthon tartják a pénzt, nem fektetik be sehol, teljes bizalmatlanságba menekülnek, senkiben és semmiben sem bíznak.
Azt gondoltam, hogy ha a tömegek így is döntenek, akkor is kell lennie egy szűk rétegnek, aki hajlandó gondolkozni, egy kicsit kilépni a ránk erőltetett sémákból és elkezd tudatosan foglalkozni a pénzügyeivel. Elindítottam a Befektetői Iskola új képzési sorozatát, amelyre nagyon kevesen jelentkeznek. Nem értem, hogy miért sajnálják erre az emberek az időt és a pénzt.
Akciós pénzügyi előadások
Az egyébként sem magas képzési árainkból most egy akció kapcsán további engedményeket adunk, és olyan mennyiségű, minőségű anyagot, amelynek segítségével mindenki a saját meglévő tudásából kiindulva a saját tempójában tud az ismeretek elsajátításában haladni.
Most 3 előadás anyagát és a saját pénzügyi ismereteinek megfelelő továbbképzést kapja meg 8.000 Ft-ért. Ez kb. napi egy kávé ára. Az előadás egy délutánt vesz igénybe és olyan kiegészítő anyagokat kap, amelyek közérthetőek, egyszerű lépésekben vezetnek végig a hétköznapok pénzügyi termékeinek valódi megismerésén.
Kell ennél kedvezőbb ajánlat? Ne sokat gondolkozzon, mert az akció lejár!
Pénzügyi döntések, amelyeket sorra elrontunk
Pár példával szeretném illusztrálni azt, hogy mennyire rossz döntéseket hozunk, mennyire nem ismerjük a pénzügyi folyamatok valódi hátterét.
Devizahitelesek döntései
Amikor senki sem segített a devizahiteleseknek, még 2012-ben tartottunk egy ingyenes konferenciát a devizahiteles megoldási lehetőségekről. A regisztráltak fele nem jött el, a résztvevők többsége is inkább olyan szenzáció hajhász érzelmi kirohanásokat szeretett volna hallani, amit tőlünk nem kapott meg, de a média és az internet azokkal volt tele. A józan, esetenként államilag támogatott és valódi megoldást nyújtó lehetőségek nem hangzottak jól, amikor a többség a devizahitelek teljes semmisségének kimondását és valami csodát várt.
Aztán a kormánytól meg is kapták, amit akartak. Ismét a bankokkal fizettették meg a döntések következményét, nem európai módszerekkel (aminek még lesznek jogi következményei) a kormány elszámoltatta a bankokat és törvényileg kötelezővé tette – egy magas, egyáltalán nem kedvező árfolyamon- a forintosítást. A média és a kormány hangzatos kijelentéseit hallva mindenki boldog volt az elszámolólevél megérkezéséig, ekkor tudatosodott a legtöbb emberben, hogy a probléma ismét nem lett megoldva, aprópénzzel szúrták ki a szemüket és a hitelt változatlanul vissza kell fizetni!
És ami még ennél is rosszabb, most fogják az emberek tömegesen elkövetni ugyan azt a hibát, amit a devizahitel felvételekor: nem gondolkoznak, hanem elfogadják azt, amit kapnak! Olyan forint hitelt fogadnak el, amely ismét időzített bomba, hiszen a 3-6 havi BUBOR-hoz kötött kamatok 2-3 év múlva a mostani 5-6%-os mértékről ismét 10% fölé fognak emelkedni. Miből fogják megfizetni akkor a havi részletek ismételt emelkedését?
A legtöbben megint csak a TV reklámot látják, meg a 100.000 Ft-ot, amit a bank fizet ki nekik! (El sem gondolkoznak azon, hogy miért éri ez meg a banknak….)
Az alacsony betéti kamatokról
A magas betéti kamatokhoz szokott megtakarítók lassan két éve azt tapasztalják, hogy az egyre csökkenő betéti kamatok, állampapír hozamok mellett szinte nem éri meg lekötni a pénzüket. Évi bruttó 2-4% betéti kamatért legalább 3 évre le kell kötni a befektetésüket. A banki költségek pedig az egekben: például egy féléves betét kamatát elviszik az adók és a költségek, nem érdemes bankban tartani a pénzt. (Kiszámoltuk, hogy egy éves betéti kamat 60%-át viszik el az adók és költségek!)
A legtöbb ember csak a kamatot figyeli, senki sem mondja el nekik, hogy az alacsony infláció mellett a reálhozamuk nem csökkent olyan drasztikus mértékben, mint ahogyan azt érzik. Nem látják az alábbi összefüggéseket:
– Miért érdeke a banknak, hogy a betét helyett befektetési jegyet válasszon?
– Miért jó az államnak, ha állampapírokba áramlik a pénz?
– Várhatóan hogyan fog alakulni a kamatszint és az infláció a következő években? Mi hat ezekre a folyamatokra?
– A legtöbben nem tudnak jól megtakarítási terméket választani, nem mérik fel jól a kockázatokat és nem tanulják meg azok kezelését.
Egy picit sem tűnik fel a legtöbbjüknek, hogy mennyire befolyásolják őket, mennyire nem önálló és megfontolt a döntésük! Elfogadnak dolgokat, ahelyett, hogy gondolkoznának és tanulnának, legalább egy előadáson résztvéve.
Hitelek, hitelkártyák, autóvásárlás
Számomra meglepő, hogy bár sehol a gazdasági növekedés, nem jönnek létre tömegesen új munkahelyek, mégis növekszik a fogyasztási, áruvásárlási és személyi hitelek felvétele. A hitel a jövőbeli jövedelmünk előrehozott elköltése ma! Elfelejtjük, hogy egy rosszul használt hitelkártya, egy meggondolatlan autóhitel milyen drága valójában és mennyire képes az életünket tönkretenni. Azon már nem is csodálkozom, hogy a legtöbben továbbra sem készítenek családi költségvetést és becsukott szemmel élnek úgy, hogy nincs pár havi megélhetésüket fedező megtakarításuk sem!
Nem folytatom tovább, mert panaszkodásnak tűnhet. Pedig az én életemben minden rendben van, és ezt szívesen el is mondom, ha eljön egy előadásra. A Befektetői Iskola “Egyetem” előadása arról szól, hogy hogyan tettem szert passzív jövedelemre, magas összegű befektetésekre és biztonságos életre.
Nincs sors, végzet, kedvezőtlen környezet – mindenki maga irányítja az életét, csak magára haragudhat, ha a dolgok rosszul alakulnak.
További részletek a Befektetői Iskola előadásairól.
dr.Tatár Attila