Befektetési tanácsok

Hogyan védjem meg a befektetett pénzemet?

A piaci ciklusok bizonyos pontjain, általában, amikor már érezhető, hogy közeledik a végük, a befektetőket elkezdi foglalkoztatni, hogy kellően védekező jellegű-e a portfóliójuk. Konkrétan az érdekli őket, hogy mennyire tudják megvédeni a tőkéjüket és minimalizálni a volatilitást, persze úgy, hogy a hozam is pozitív maradjon.

A magasabb osztalék hozamú részvényeket például szokás defenzívnek tartani. Azonban az egy évtizeden át tartó hozamvadászat sok ilyen részvény értékeltségét annyira túlfeszítette, hogy ma már egyáltalán nem a defenzív jelleg jut eszünkbe róluk.

A portfóliók szintjén a részvények amúgy is a legkevésbé defenzív eszközosztályt alkotják, mivel jellemzően ezek a leginkább hullámzó, nagy szórású pozíciók.  Ennek ellenére senki nem javasolna olyan hosszú távú, növekedésorientált befektetést, melyből hiányoznak a részvények. A befektetések hozama mindenképpen némi kockázattal párosul. Egy defenzív portfóliónak – mely a teljes piaci cikluson át óvatosan defenzív marad – nagyon is megvan a maga szerepe. A rövid távban gondolkodó befektetők, vagy amelyek készpénz-alternatívákat keresnek, pont az ilyet részesíthetik előnyben. Azonban a hosszú távú befektetők, akik elsődleges célja a tőkenövekmény elérése, érthetően nem szívesen áldoznák be a felfelé mutató kockázatokat a biztonságért cserébe akkor, amikor amúgy minden biztatóan alakul.

A defenzív befektetés taktikai megoldásként a leghatásosabb: amikor mindazokkal az eszközökkel felvértezi a portfóliót, melyek segítségével az át tudja vészelni a nehezebb időszakokat. A gazdasági ciklus bizonyos pontjain (főleg, amikor közeledik a ciklus vége) mindig érdemes megfontolni a portfólió védelmének megerősítését. De az ugyanilyen fontos, hogy meglegyen a világos stratégiánk arra az esetre is, ha a piacok nem a várt módon viselkednének, és újból eljönne a kockázatvállalás ideje. Ha túl sokáig őrizgetjük a taktikailag defenzív pozíciókat, azok rányomják a bélyegüket a portfólió hosszú távú növekedési potenciáljára.

Általában három módszerrel fokozhatjuk a védekező jelleget: a kockázat csökkentésével, az egymással nem korreláló eszközök arányának növelésével, vagy valamilyen védekező réteg hozzáadásával.

Tovább a teljes cikkhez>>>

Miért nem gondolnak az emberek a nyugdíjas éveikre?

Nem könnyű dolog újdonságot mondani nyugdíj-ügyben. Azonban egy vonatkozása mégis csak van a dolognak: rengetegen tudják, értik, hogy ez miért lesz nagy gond az életükben és mégsem tesznek semmit.

Mondhatnák, hogy menjek pszichológushoz, az majd megmondja, ő érti az ember működését. Azonban szerintem a dolog ennél sokkal egyszerűbb. Nem szeretünk a mai elkölthető pénzünkről legalább 10 éven keresztül lemondani – még ha az nem is nagy összeg- a beláthatatlan távolban lévő nyugdíjas gondok orvoslása érdekében. Sokan élnek úgy, hogy semmi tartalékuk sincs, olyan kevés a jövedelmük, hogy abból valóban nem könnyű megtakarítani. De még mindig ott van az emberek kb. kétharmada, aki azért havi 10-20 ezer forintot erre a célra képes lenne elkülöníteni és közülük is csak kevesen hajlandóak erre.

Vegyük sorra az ellenérveket.

Aki megtakarít, de fél a hosszú futamidőtől

Az emberek egy része eljutott odáig, hogy kell némi spórolt pénz, ha elromlik a hűtő, akkor nem biztos, hogy Provident hitelből kell újat venni és sorolhatnám a váratlan kiadásokat tovább. Azt is látják, hogy az elmúlt 5-10 évben semmi kamatot sem érhettek el a szokott, biztonságos eszközökkel (bankbetét, pénzpiaci alap), tehát foglalkozniuk kellett a pénzügyeikkel, ha hozamot akartak elérni a megtakarításaikkal. Sokan jutottak arra a következtetésre, hogy kockázatot kell vállalni, máshogyan ez nem megy. Nekik többnyire szerencséjük volt, mert az elmúlt években a tőzsdék többnyire jól teljesítettek.

Azonban a tőzsdei korrekció egyszer csak eljön és ha nem lép időben az ember, akkor komoly veszteségei lehetnek. Tehát vagy engedje ki az irányítást a kezéből és akkor vállalja fel a hosszú futamidőt – a kockázatkezelés miatt ez máshogy nem megy, – vagy szánjon rá időt és tanuljon meg kereskedni, értse meg a piacok működését és akkor csökkenő árfolyamok mellett is tud pénzt keresni.

Aki elkezdi, de fegyelmezetlen

Elég sokan vágtak már bele hosszú távú befektetésbe és aztán nem volt bennük elég kitartás, hogy végig vigyék a dolgot. Ilyenkor elég magas veszteségek érhetik az embert, ami eléggé ijesztő és eltántorítja őket az újabb kísérlettől. Pedig a világ nagyot változott, ma már csak magunkra, a családunkra számíthatunk, szóval meg kell értenünk, hogy fegyelmezetten, tervszerűen kell élnünk! Nekünk kell változnunk, a világot körülöttünk csak nem tudjuk megváltoztatni….

Aki túl okos és azt hiszi érti

Aztán vannak azok, akik kiszámolják, minden szempontot figyelembe vesznek, sok embert meghallgatnak, okosak, értik a folyamatokat és úgy döntenek, hogy ez nekik nem elég jó. Ezzel nem is lenne gond, de a következtetésből adódóan nem csinálnak semmit. Ha nincs tökéletes megoldás, akkor nem takarítanak meg nyugdíjas éveikre. És ez már gond. A kicsit jó megoldás is jobb, mint a semmilyen.

Ön melyik csoportba tartozik?

Tovább a teljes cikkhez>>>

Kérdés esetén keressen meg.

dr.Tatár Attila
0620/462-8850

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!