A piaci ciklusok bizonyos pontjain, általában, amikor már érezhető, hogy közeledik a végük, a befektetőket elkezdi foglalkoztatni, hogy kellően védekező jellegű-e a portfóliójuk. Konkrétan az érdekli őket, hogy mennyire tudják megvédeni a tőkéjüket és minimalizálni a volatilitást, persze úgy, hogy a hozam is pozitív maradjon.
A magasabb osztalék hozamú részvényeket például szokás defenzívnek tartani. Azonban az egy évtizeden át tartó hozamvadászat sok ilyen részvény értékeltségét annyira túlfeszítette, hogy ma már egyáltalán nem a defenzív jelleg jut eszünkbe róluk.
A portfóliók szintjén a részvények amúgy is a legkevésbé defenzív eszközosztályt alkotják, mivel jellemzően ezek a leginkább hullámzó, nagy szórású pozíciók. Ennek ellenére senki nem javasolna olyan hosszú távú, növekedésorientált befektetést, melyből hiányoznak a részvények. A befektetések hozama mindenképpen némi kockázattal párosul. Egy defenzív portfóliónak – mely a teljes piaci cikluson át óvatosan defenzív marad – nagyon is megvan a maga szerepe. A rövid távban gondolkodó befektetők, vagy amelyek készpénz-alternatívákat keresnek, pont az ilyet részesíthetik előnyben. Azonban a hosszú távú befektetők, akik elsődleges célja a tőkenövekmény elérése, érthetően nem szívesen áldoznák be a felfelé mutató kockázatokat a biztonságért cserébe akkor, amikor amúgy minden biztatóan alakul.
A defenzív befektetés taktikai megoldásként a leghatásosabb: amikor mindazokkal az eszközökkel felvértezi a portfóliót, melyek segítségével az át tudja vészelni a nehezebb időszakokat. A gazdasági ciklus bizonyos pontjain (főleg, amikor közeledik a ciklus vége) mindig érdemes megfontolni a portfólió védelmének megerősítését. De az ugyanilyen fontos, hogy meglegyen a világos stratégiánk arra az esetre is, ha a piacok nem a várt módon viselkednének, és újból eljönne a kockázatvállalás ideje. Ha túl sokáig őrizgetjük a taktikailag defenzív pozíciókat, azok rányomják a bélyegüket a portfólió hosszú távú növekedési potenciáljára.
Általában három módszerrel fokozhatjuk a védekező jelleget: a kockázat csökkentésével, az egymással nem korreláló eszközök arányának növelésével, vagy valamilyen védekező réteg hozzáadásával.