Nem könnyű dolog újdonságot mondani nyugdíj-ügyben. Azonban egy vonatkozása mégis csak van a dolognak: rengetegen tudják, értik, hogy ez miért lesz nagy gond az életükben és mégsem tesznek semmit.
Mondhatnák, hogy menjek pszichológushoz, az majd megmondja, ő érti az ember működését. Azonban szerintem a dolog ennél sokkal egyszerűbb. Nem szeretünk a mai elkölthető pénzünkről legalább 10 éven keresztül lemondani – még ha az nem is nagy összeg- a beláthatatlan távolban lévő nyugdíjas gondok orvoslása érdekében. Sokan élnek úgy, hogy semmi tartalékuk sincs, olyan kevés a jövedelmük, hogy abból valóban nem könnyű megtakarítani. De még mindig ott van az emberek kb. kétharmada, aki azért havi 10-20 ezer forintot erre a célra képes lenne elkülöníteni és közülük is csak kevesen hajlandóak erre.
Vegyük sorra az ellenérveket.
Aki megtakarít, de fél a hosszú futamidőtől
Az emberek egy része eljutott odáig, hogy kell némi spórolt pénz, ha elromlik a hűtő, akkor nem biztos, hogy Provident hitelből kell újat venni és sorolhatnám a váratlan kiadásokat tovább. Azt is látják, hogy az elmúlt 5-10 évben semmi kamatot sem érhettek el a szokott, biztonságos eszközökkel (bankbetét, pénzpiaci alap), tehát foglalkozniuk kellett a pénzügyeikkel, ha hozamot akartak elérni a megtakarításaikkal. Sokan jutottak arra a következtetésre, hogy kockázatot kell vállalni, máshogyan ez nem megy. Nekik többnyire szerencséjük volt, mert az elmúlt években a tőzsdék többnyire jól teljesítettek.
Azonban a tőzsdei korrekció egyszer csak eljön és ha nem lép időben az ember, akkor komoly veszteségei lehetnek. Tehát vagy engedje ki az irányítást a kezéből és akkor vállalja fel a hosszú futamidőt – a kockázatkezelés miatt ez máshogy nem megy, – vagy szánjon rá időt és tanuljon meg kereskedni, értse meg a piacok működését és akkor csökkenő árfolyamok mellett is tud pénzt keresni.
Aki elkezdi, de fegyelmezetlen
Elég sokan vágtak már bele hosszú távú befektetésbe és aztán nem volt bennük elég kitartás, hogy végig vigyék a dolgot. Ilyenkor elég magas veszteségek érhetik az embert, ami eléggé ijesztő és eltántorítja őket az újabb kísérlettől. Pedig a világ nagyot változott, ma már csak magunkra, a családunkra számíthatunk, szóval meg kell értenünk, hogy fegyelmezetten, tervszerűen kell élnünk! Nekünk kell változnunk, a világot körülöttünk csak nem tudjuk megváltoztatni….
Aki túl okos és azt hiszi érti
Aztán vannak azok, akik kiszámolják, minden szempontot figyelembe vesznek, sok embert meghallgatnak, okosak, értik a folyamatokat és úgy döntenek, hogy ez nekik nem elég jó. Ezzel nem is lenne gond, de a következtetésből adódóan nem csinálnak semmit. Ha nincs tökéletes megoldás, akkor nem takarítanak meg nyugdíjas éveikre. És ez már gond. A kicsit jó megoldás is jobb, mint a semmilyen.
Ön melyik csoportba tartozik?
Kérdés esetén keressen meg.
dr.Tatár Attila
0620/462-8850
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: