Ahogyan a korábbi években, úgy idén is megvizsgáljuk a befektetési alapok 1 éves hozamait és közzé tesszük az elkészült statisztikát.
A korábbi évek hozamaira vonatkozó felmérésünket itt tudják megtekinteni: Lássuk a befektetési alapok hozamait
A pénzpiaci alapokra január 21-től szigorúbb szabályok vonatkoznak, amelyeket az alapkezelők közül többen nem kívántak betartani, és a pénzpiaci alapjaikat kötvényalapokká alakították át. Egyebek között az OTP, az MKB, az Aegon és a Diófa határozott úgy, hogy a megváltozott körülmények között is meghagyja egyik vagy több pénzpiaci alapját. De egyértelműen tart tovább az alapcsaládból a tőke kiáramlása.
A 2018-as év sikersztorija mindenképpen az ingatlanalapok, ezek vagyona 1.562 milliárd forintra hízott. A legnagyobb alapok ma már egyértelműen az ingatlanalapok között vannak. Az Erste Ingatlanalap vagyona 515 milliárd forint, az OTP Ingatlanban 430 milliárd, a Diófa Alapkezelő Magyar Posta Takarék Ingatlanalapjában 215 milliárd forint található. Ezek teljesítménye egyébként nem túl meggyőző, de az OTP és a Diófa alapjának a hozama legalább az inflációt meghaladta az elmúlt évben, az Erstének ez nem sikerült.
Lássuk akkor a részletes statisztikát.
Befektetési alapok hozamai a 2018.évben
A BAMOSZ adatai alapján az egy éves hozamokat tekintve először a rövid kötvényalapokat vizsgáltuk meg. 7 db EUR kötvényalap közül 0,9%-os volt a legjobb teljesítményű, de az USD kötvények jobban teljesítettek, itt 2,3%-os hozam is előfordult.
A HUF elszámolású 23 db rövid kötvényalapból 12 db volt veszteséges, a legnagyobb veszteség 1,8%, a legjobb teljesítmény 0,8% volt. A hosszú lejáratú 21 db kötvényalapból 7 volt veszteséges, a Raiffeisen (5,4%) és az Erste (1,7%) alapjai teljesítettek jobban.
A vegyes alapoknál az óvatosak fele veszteséges volt, a legnagyobb veszteség – 3,6%, a legjobb teljesítmény sem haladta meg a 2,4%-ot.A kiegyensúlyozott 54 db alapból 32 db volt veszteséges, – 8,1% a legrosszabb és +5,1% a legjobb éves teljesítmény. A dinamikus alapoknál sem volt jobb teljesítmény, a 26 darabból 10 volt veszteséges, a legjobb teljesítmény +5,1%, a legrosszabb -5,3% volt.
Az ingatlan alapok valóban jól teljesítettek, a 24 db közvetlen alapból egy sem volt veszteséges és a legjobb teljesítményű alap a Raiffeisené volt 15,6%-kal. A közvetett ingatlan alapoknál 9,7% volt a legjobb hozamú, veszteséges itt sem volt.
Lássuk ezek után a legkockázatosabb részvény alapokat. A 136 darab részvény kitettségű alapból 76 volt veszteséges, legjobban az orosz részvényalapok és a globális alapok, legrosszabbul a törökök teljesítettek.
Az ázsiai és afrikai részvényeknél is gyenge volt a teljesítmény, de az év végi korrekció a fejlett piacok tőzsdei teljesítményét is jócskán megnyirbálta.
Az abszolút hozamú alapokból van talán a legtöbb (163 db), itt 105 db (64%) volt veszteséges. A legjobban a Platina Gamma (7,4%) és a Sovereign származtatott alap (7,7%) teljesített.
Tovább a teljes cikkhez>>>
Akit érdekelnek a részletesebb piaci elemzések, a magánvéleményünk és személyre szabott tanácsaink, az keressen meg bennünket.
dr.Tatár Attila
0620/462-8850
info@bankweb.hu