Hosszú távú ciklusváltás előtt állunk
2016-ban írtam egy e-könyvet “Bepillantás a jövőbe“ címmel, amelyben részletesen foglalkozom a ciklus elméletekkel. Most csak pár gondolatot ragadnék ki ebből a hatalmas témából. Trendváltás előtt állunk és bár ezek a meghatározó trendek már láthatóak, ma is részei az életünknek, a mostani jelentőségük, hatásuk alapján még nem érezzük annyira fontosnak őket. Lássunk párat közülük:
- A XX.században az emberek a termelési folyamat részesei voltak, munkaerőként voltak részesei a gyártásnak. A XXI.században inkább, mint fogyasztók vagyunk fontosak.
- A jövőnket egyre több olyan esemény határozza meg, amelyek kezeléséhez erős központosított hatalomra van szükség. (Terrorizmus, járványok, gazdasági válság, környezetvédelem, stb.) Az emberek többsége jól irányítható a félelmére hatva, elfogadják, sőt igénylik a mindent tudó vezetőket.
- A szabadságunkból feladunk, személyes dolgaink egyre nagyobb része válik láthatóvá, az adat a jövő legnagyobb értéke és ezzel a központi hatalom, a vállalatok egyre inkább élni és visszaélni fognak.
- Migrációs folyamatok (új népvándorlás kezdődött), meghatározó demográfiai folyamatok (elöregedés, népességrobbanás) kulturális különbségek erősödése várható.
- Környezetvédelem jelentősége nő, az emberek tömegei tudatosabban kell, hogy éljenek. Megújuló energiák térnyerése folytatódik, olcsóbb lesz az energia.
- Ma még nehéz elképzelni azt a világot, amelyben a mesterséges intelligenciák, az összekötött “gépek”, számítógépek fognak mindent irányítani, helyettünk megtenni. A távközlés és kommunikáció új korszaka várható.
- Egészségügy forradalma, az életkor hosszabbodik, ember-gép hibridek terjednek el. Az új szolgáltatások elérhetősége csak az elit számára lesz megfizethető.
A pénzpiacok is gyorsan átalakulnak
A tőzsdékre rányomja bélyegét a FED és más jegybankok pénzteremtése: olyan likviditás zúdul a piacokra, ami irreális árazáshoz vezet, de lufi fújódik minden reálszférában található, szűk keresztmetszetű termékkörnél is: ilyen az ingatlanpiac, a termőföld, műkincs, talán az arany.
Megjelenik egy új digitális pénz, valami alapjövedelem-szerű pénzosztás a tömegek felé. A “hozamsivatag” folytatódik, a kötvénypiacokat “leuralja”, tönkreteszi az állampapír dömping. A kreált kereslet világában nem várható jelentősebb infláció, az államadósságot sem kell már elinflálni, a jegybankok mérlegében jól el van az adósság, nem zavar senkit. (Hogy ebből milyen gondok származhatnak, azt majd meglátjuk….)
Lesz-e nyugdíjunk?
Lehet, hogy a nyugdíj kérdést is újra kell gondolnunk.