A világ megváltozott és ezzel mindenki tisztában van, csak szerintem nem vagyunk teljesen tudatában a változás mértékének.
A Föld lakóinak száma kb. 8,5 milliárd, és az internetre csatlakozottak száma kb. 4,5 milliárd fő. Ebbe az afrikai elmaradott törzsek is benne vannak, szóval olyan ez a szám, mint minden “átlag”, de nyugodtan kijelenthetjük, hogy a fejlett és fejlődő világ nagy része csatlakozik az internethez és a felhasználók egyre több időt töltenek a virtuális világban! Az interneten töltött idő – ismét csak átlagosan – közel 10 óra naponta (ahol kevesebb, ott is 6 óra), tehát az év negyedét internet használattal töltjük! A felhasználók ennek az időnek ma már a 60-70%-át mobil eszközről és nem asztali (hagyományos) számítógépről intézik.
Gondoljunk csak bele egy kicsit, hogy mit is jelent ez. A ’90-es években még mozifilmeket, TV-t, újságokat néztünk, az életünk nagy részét emberekkel történő kommunikációval, közvetlen kapcsolattartással töltöttük, ma pedig egy “virtuális valóságban” informálódunk, beszélgetünk a világ másik felén élő gyerekeinkkel (ingyen!), vásárolunk online akár autót, ételt, szolgáltatásokat. A jövőben pedig egyre inkább “mozgókép”, előbb-utóbb 3D valóságában, 5G hálózatokon állandóan behálózva fogunk élni.
További fontos változás, hogy a fejlett világban egyre nagyobb a jólét, az emberek jelentős része többet és mást fogyaszt.Nőnek a megtakarításaink (egyre kiterjedtebb a virtuális “valóság”, azon belül pedig a pénzvilág mérete is hatalmasra nőtt.)
Befektetések virtuális világa
A világ összes pénzéről, az adósságok és pénzpiacok volumenéről itt olvashat egy korábbi elemzésemben. A fejlett világban nem volt 70 éve háború, a családok egyre nagyobb része volt képes generációkon átívelő vagyoni gyarapodásra, gyermekei segítésére. A megtakarítások volumene, a “reál szféra” eszközeinek (ingatlan, autó, termőföld, arany, stb.) értéke a pénzbőséggel együtt hatalmasra duzzadt.
Sem 2008-ban, sem a mostani gazdasági összeomlásban sem volt tapasztalható, hogy a pénzpiacokról (megtakarítások) nagyobb átáramlás történt volna a reálgazdaság irányába – sokan vesztették el a lakásukat, részvényük értéke zuhant, stb., azonban ezzel egy időben mások megvették azokat a lakásokat, részvényeket, tehát komoly átrendeződés volt, de a befektetések értéke inkább folyamatosan növekszik, és egyre gyorsabb a pénzvolumen gyarapodása.