Befektetési tanácsok

Mibe fektessek COVID után?

A körülöttünk létező világ nem egyenletesen változik, hanem vannak időszakok, amikor a változás felgyorsul, máskor egy évszázad is eltelik mélyreható átalakulás nélkül. Szerintem a XXI.század eleje egy pörgős időszak lesz.

A változásokat általában technológiai átalakulás indítja be, de a pénzpiacok és a befektetések világa is gyorsan változik!

A XXI.század elején is egy erőteljes technológiai-műszaki átalakulás várható. A megújuló energiák egyre olcsóbbak lesznek, továbbá nem csak az energia előállítása, de felhasználása is sokat változik (egységes európai áramhálózat). Az elektromos és később az önvezető járművek, a mesterséges intelligencia, a biológiai forradalom alapjaiban változtatja meg az életünket.

Változás a gazdasági életben

Hozzá vagyunk szokva a növekedéshez, de ezt napjainkban a stagnálás fogja felváltani – Európában. Ázsia és Afrika még egy ideig képes lesz növekedni, de Európában elöregedett a népesség, háború 70 éve nem volt, így a beruházások és a lakossági fogyasztás alacsonyabb szintje erős korlátot ad a növekedéssel szemben. Amit láttunk Japánban az elmúlt 10 évben, az vár ránk (jobb esetben).

A nulla és negatív kamatok világában a pénzhez értő emberek tőkepiaci eszközökbe, részvényekbe, kötvényekbe, ingatlanokba, műalkotásokba, termőföldekbe fektették a megtakarított vagyonuk jelentős részét.

Akit érdekel a tőzsde világa, annak soha jobb időszak a “beszállásra”…

A bankbetét mindig is a kisemberek pénzügyi megoldását jelentette, nincs az a kulturális hagyománya a részvény befektetéseknek Európában, mint az USA-ban.

 Kamatmentes szép új világ

A gazdasági élet ösztönzésének “bevett eszköze” a hitel: az államok, vállalatok és a lakosság is erőteljesen költekezik olcsó hitelekből, ami a gazdaságot élénkíti és az alacsony kamatoknak köszönhetően nem jelent viselhetetlen terhet az adósoknak. 

Az államok adóssága pedig ma már egy fikció, hiszen jobb esetben újabb hitelekkel, jegybanki segítséggel, de akár államcsőddel is túlélnek szinte mindent (Argentína sokadik államcsőd ellenére is működik, a jegybankok pedig egyre több állampapírt vásárolnak a világban).

Le kell mondanunk a növekedésről, az adósságok sem nőhetnek a végtelenségig, a pénzteremtésnek is kell, hogy legyen valahol egy határa. Ha szerencsénk van, akkor a következő évtizedben megtaláljuk a “középutat” és nem csinálunk magunknak egy nagyobb pénzügyi-gazdasági világválságot.

Lesz-e jelentősebb infláció?

Az embereket, de különösen a befektetőket elsősorban az érdekli, hogy mi fog történni a COVID utáni években. Én sem látok bele az üveggömbbe, de van egy jövőkép, amit valószínűbbnek tartok.

Tovább a teljes cikkhez >>>

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!