A 2008-ban kezdődő válság felkészületlenül érte az emberek többségét. Akinek csak hitele volt, megtakarítása semmi, az komoly bajba került. Ennek és az egyre nagyobb mértékben bizonytalanná váló világ eseményeinek hatására sokan fordultak a befektetési arany felé. Sok pénzt veszítve a befektetéseiken, az állandóan változó feltételeken, látva az infláció felpörgését és a politikai bizonytalanságot – végül már csak az aranyban hittek.
Az arany több ezer éves történetéről, az elmúlt évek hihetetlen arany árfolyam emelkedéséről és az egész arany story-ról most nem írok, olvassák el weboldalamon: arany blog.
Arra viszont fel kell hívnom a figyelmét mindenkinek, hogy az arany sem egy csoda, hanem rá is vonatkoznak a pénzügyek és befektetések alapszabályai. Értéke az ipari és ékszer felhasználáson túl egy hiten alapszik: értéke mindig emelkedni fog, mert a sárga ördög mindig el fogja vakítani az embereket és mindig végső menedéket fogunk találni benne vagyonunk számára.
Min múlik az arany napi árfolyamának ingadozása? Meddig tud csökkenni vagy nőni az arany ár? Erről pedig itt olvashat:
Az arany árára ható tényezők
Alapvetően a gazdagoknak. Aki komolyabb vagyonnal rendelkezik, az a befektetéseinek 1-5 %-át helyezze aranyba és akkor jó döntést hozott. Ő képes lesz várhatóan azt az 5-20 évet kivárni, amíg az arany befektetés valóban komoly értéket lesz képes termelni a tulajdonosának. Hiszen van más befektetése is és pénze a költségek megfizetésére, a biztonságos tárolásra.
Az átlag befektető számára is csak a befektetésének maximum 5%-ig szoktam arany befektetést ajánlani, fontos, hogy mindenki megtanuljon befektetési portfólióban gondolkozni. A szegényeknek, akik alig rendelkeznek megtakarítással és likviditási helyzetük bizonytalan, bármikor az első váratlan esemény kapcsán el kell adniuk az aranyat, kifejezetten rossz döntésnek tartom a fizikai arany vásárlását.
A fizikai arany nem egy átlagos befektetési termék, olyan céllal érdemes csak tartani, ami hosszabb futamidőhöz kapcsolódik: nyugdíj cél, gyerek tanítása, végső biztonság.
A befektetési arany úgy működik, mint e valutaváltás – csak nem dollárt veszünk a pénzünkön, hanem fizikai aranyat, de itt is van vételi és eladási ár. Vagyis olcsón veszik tőlünk és drágán adják el nekünk. Az arany esetében nem ritka az 5-8%-os árkülönbség a vételi-eladási ár között.
Figyelembe kell vennünk, hogy az aranynak magasak az előállítási költségei, ehhez jön a minősítés, forgalmazás költsége és máris látjuk, hogy a befektetésünk -10%-ról indul. Ehhez jön kb. évi 1%-os tárolási költség. Azt is látnunk kell, hogy egyre nagyobb a félelem a hamisított aranytól, így az értékesítés is várhatóan pár év múlva már szintén csak minőségi vizsgálatot követően fog sikerülni – ennek is van költsége.
Ami kétségtelenül az arany mellett szól: névtelenül vásárolható, nem terheli sem ÁFA sem SZJA és Európán belül szabadon szállítható.
Jó magyar szokás szerint olcsón szeretnénk aranyat venni. Mint a Tesco gazdaságos…. Ha a legolcsóbbat veszi az ember, akkor könnyen pórul jár: rossz minőségű, drága aranyat sóznak rá. Tehát nagyon oda kell figyelni az ár mellett a minőségre és a megfelelő certifikát (igazolás) meglétére. (Csak megbízható forgalmazónál vásároljunk.)
Csodálatos évek jönnek a betörőkre, hiszen egyre több bútorban, cserépföldben és más hihetetlenül ötletes tárolásban gondolkoznak az arany tulajdonosok – csak a tárolásért ne kelljen fizetni…
Ma már bárki vehet aranyat, vannak egészen pici kiszerelésű lapkák és érmék is. Azok számára, akik csak havi rendszerességgel képesek egy arany portfólió felhalmozására, azt javaslom, hogy gondoljanak egy likviditási tartalék meglétére (kb. 6 havi megélhetés) és csak ezen felül kezdjenek aranyat vásárolni. Ebben a rendszeres arany felhalmozásban segít az aranyszámla.
Tehát az arany csak a befektetéseink egy eleme, gondolkozzunk befektetési portfólióban és arany vásárlás, befektetési terv készítés kapcsán keressünk meg hozzá értő tanácsadót.