Befektetési tanácsok

Melyik a legjobb befektetés?

Létezik olyan, hogy legjobb befektetés? Ha valami túl kedvező, akkor kezdjünk el gyanakodni – sok a csaló és a “ravaszul csomagolt”  termék. Hogyan lehet egyáltalán több ezer termékből választani? 

arany_ladaAmennyiben létezne olyan, hogy legjobb befektetés, akkor valahogyan így nézne ki:

– Bármikor kivehető belőle a pénz

– A tőke és a teljes hozam is garantált, minden körülmények között kifizetik

– Természetesen átlagon felüli a hozam (minimum évi 30%)

Azt javaslom, hogy ha véletlenül találkozik ilyen befektetési termékkel, akkor kezdjen el gyanakodni, hogy valamit nem mondtak el, be akarják csapni, mert ilyen befektetés nem létezhet. Azért nem, mert ellent mond a pénzpiacok alapvető törvényszerűségeinek.

Tanulni, tanulni, tanulni….

Ne bízza a befektetéseit senki másra, tanulja meg a pénzügyi világ törvényeit alkalmazni, nem olyan bonyolult ez és a “józan paraszti ész” használatával érthetőnek kell lennie minden befektetésnek, különben ne válassza!

Két könyvemben találja meg a legfontosabb szabályokat, vegye a fáradtságot és olvassa el. Még érdekesnek is fogja találni:

– Hogyan válhatok befektetővé?

– Pénzügyek a családban

A tudás téglái egymásra épülnek, kezdje az alapoknál és el fog jutni a kockázatos, bonyolultabb befektetések megismeréséig. Nem biztos, hogy fog tudni opciós, derivatív ügyleteket kötni, de képes lesz a kockázatuk felmérésére, a befektetési folyamat irányítására.

Milyen befektetést válasszak?

Egy jó befektetés során figyelembe veszi az életkorából és pénzügyi ismereteiből adódó lehetőségeket és a rendelkezésre álló termékeknél befektetési portfóliót alakít ki.

Mire kell egy befektetési döntésnél odafigyelni?

Az a legfontosabb, hogy ne döntsön azonnal, mindig legyen ideje érzelem mentesen, az összes feltételt és körülményt mérlegelni, átgondolni. Vegyük sorra a legfontosabb kérdéseket:

  • Csak olyan terméket válasszon, amelynél megértette és leellenőrizte az összes feltételt.
  • Felmérte a kockázatokat és számszerűsíteni is tudta azokat, látja, hogy milyen módon kezelhetőek a kockázatok.
  • Ugyan így mérhetőnek kell lennie a hozamnak is és a hozam-kockázat aránya kedvező: nem vállalunk ismeretlen kockázatot alacsony hozam mellett.
  • A futamidő és az elszámolás, pénzügyi folyamatok megfelelőek.
  • Gondolt az adóoptimalizálásra és a nyugdíj célra is.

Befektetési portfólió

Egy biztos: a jó befektetés több termékből áll, amelyeket tudatos kockázatkezeléssel és a személyiségünknek, terveinknek, tudásunknak megfelelően választunk ki. A befektetés kezelése és a tanulás egy folyamat, nem egyszeri dolog, hiszen mi is és a termékek, a környezet is folyamatosan változik. Gondolkozzunk befektetési portfólióban. A pénz nagy részét biztonságos termékbe helyezzük és csak kisebb összeggel vállaljunk kézben tartható, ellenőrizhető kockázatot. Ha segítségére tudok lenni a fentieknek megfelelő termékek kiválasztásában, akkor keressen meg.

dr.Tatár Attila    

Befektetési arany: jó vagy rossz termék?

Most, hogy ilyen hatalmas esést produkált az arany, – 1320 USD-ig ment le az unciánkénti ára – sokan elbizonytalanodtak, hogy vajon mennyire jó befektetés is az arany?

Az elmúlt 6 évben az arany hihetetlen emelkedést mutatott, sokkal jobb volt a teljesítménye a tőzsdei termékekénél. Most aztán eljött a korrekció ideje. Természetesen sok elemzést olvashatunk, ahol ennek okait is – utólag – szépen sorra veszik: amerikai pénznyomba várható leállása, indiai drágító intézkedések, válságtól való félelem mérséklődésese, infláció felpörgésének elmaradása, arany menedék szerepének csökkenése.

Mi idézte elő az áresést?

Annak érdekében, hogy a jövő várható folyamatairól bármit is mondhassunk, nem árt megvizsgálni a mostani hatalmas árzuhanás körülményeit.

Több hedge fund és befektetési bankház is csökkentette az arany kitettségét, ehhez már csak egy olyan információ kellett, hogy egy spekuláns az arany esésére kezdjen játszani nagyobb tételben. Piaci pletykák szerint éppen erre került sor, amikor is több ütemben óriási short pozíciókat nyitottak ki ismeretlenek a Merrill Lynch brókercsapatán keresztül. Vélhetően egy nagyobb, tőkeerős hedge fund vagy egy befektetési bank mozdította meg a piacot. Első körben 6 milliárd dolláros (124,4 tonnára vonatkozó) short pozíciót nyitottak, amivel az árfolyam a technikailag nagyon fontos szintre 1540 dollárra esett. Ezt követően 35 perc leforgása alatt újabb short pozíciókat nyitottak ki, csak ekkor már 15 milliárd dollár (300 tonnának megfelelő) értékben. Az összesített eladói pozíció aranyban számítva akkora volt, mint a teljes aranykitermelés 15%-a, így nem lehetett meglepetés a nagy esés, ami hétfőn is folytatódott már jóval nagyobb mértékben a fontos támaszok elesése után.(Forrás: portfolio.hu)

Piaci pletykák szerint egy nagyobb szereplő, tőkeáttételes short spekulációja váltotta ki ezt a nagy áresést, amire aztán automatikusan aktiválódtak a stop-loss megbízások, vagyis tömegével került sor kényszer értékesítésre.

Mi várható az aranynál?

Az arany pont olyan spekulatív termék, mint az összes pénzpiaci instrumentum: az érzelmek és a piac nagy szereplőinek ügyletei mozgatják az árat. Csak idő kérdése, hogy egy vagyonkezelő fantáziát lásson az aranyban (…ilyen áron már érdemes venni) és akkor elindul egy ugyan ilyen lavina és venni fogják az aranyat, az ár pedig rakéta sebességgel megy legalább 1600 dollárig.

Számomra egyértelmű, hogy hosszú távon ajánlatos az aranyat venni, nem is ismerek jobb terméket hosszú távú megtakarítási célra. Az aranyszámla kifejezetten a kisbefektetők megtakarítási programja, de a fizikai arany vásárlás mindig is biztonsági termékként jó megoldás marad, mert szerintem az arany menedék szerepe nem tűnk el, a készletek pedig alacsonyak a folyamatosan emelkedő kereslethez képest.

Kérjen befektetési tanácsot, személyre szóló portfólió készítést, vagy befektetési arany vásárlásához segítséget.

dr.Tatár Attila

 

Melyik a nyerő tőzsdei stratégia?

Minden tanfolyamomon felmerül és talán a legizgalmasabb kérdés az, hogy melyik a legjobb stratégia? Ez olyan, mint hogy a szőke, fekete vagy barna csajok a csinosabbak? 🙂

 

Minden gyakorlott kereskedőnek van kedvenc stratégiája – kell hogy legyen, mert stratégia nélkül nem lehet kereskedni. Bármilyen szabályrendszert használunk is, az már tekinthető stratégiának – nem kell nagy dolgokra gondolni, minden egyszerű alapszabály, kereskedési módszer tekinthető stratégiának, ami a nyitás, pozíció kezelés és zárás elvégzésére tartalmaz “utasítást”.

Tehát a stratégia egy szabályrendszer. Min múlik, hogy melyik lesz számunkra a nyerő? Van tökéletes, minden helyzetben és kereskedőnek egyformán jó stratégia?

Melyik kereskedési stratégia a legjobb?

A számunkra megfelelő, az adott piaci körülmények között a legjobban használható stratégia kiválasztása nem könnyű feladat – de a “történet” igazából erről szól.Nem hiszem, hogy egy stratégia elegendő. Ez azt feltételezné, hogy csak egy adott helyzetben, a megfelelő körülmények kivárásával kereskedünk vagy nagyon egyszerű stratégiát alkalmazunk. Szerintem jobb megoldás az, hogy ha több begyakorolt sablonunk is van és bármi történik, a megfelelőt elővéve alkalmazkodhatunk. Vannak stratégiák, amelyek csak adott termékre, piacra alkalmazhatóak, vannak időigényesebbek és teljesen automatizáltak is (robot stratégiák).

Én az egyszerűbb stratégiák híve vagyok. Minél többet kereskedik valaki, annál inkább rájön, hogy nincs egyetlen üdvözítő megoldás, a piac állandóan változik, a legjobb egyszerre több terméket vizsgálni, elemezni és ha kell, akkor akár egyszerre több stratégiával “dolgozni”.

Minden piaci helyzetnek, terméknek és elemzésnek meg van a legjobban megfelelő stratégiája – csak fel kell ismernünk, aztán az alkalmat tétovázás nélkül megragadnunk és fegyelmezetten végig kereskednünk az adott piaci lehetőséget. Csak olyan helyzetekbe menjünk bele, amelyet már ismerünk, felkészülten várunk minden történést és akkor váratlanak tűnő eseményekre is van kész reagálási “terv” – na ilyen egy jó stratégia.

Nem csak a stratégia kiválasztásánál, de a kereskedésnél általában véve fontos egy alapvető elemzés:

  • milyen tőkével és tudással rendelkezem
  • mennyi időm van a kereskedésre
  • milyen személyiségű, kockázatvállalású kereskedő vagyok
  • melyik piacon és milyen termékkel szeretnék kereskedni
  • a tudásomat tanfolyamon alapoztam meg és tőzsdeklub keretén belül mélyítem el

Milyen ismertebb stratégiák léteznek?

A kis tőkével, magas tőkeáttétet választva kereskedő kezdők egy nagyon vékony jégen táncolnak – csak idő kérdése, hogy mikor buknak egy nagyot. És ez nem a stratégia hiánya miatt következik be – sokkal nagyobb a baj. Még csak azt sem tudják, hogy mire is lenne szükségük.

A Day-trade egy jó stratégia, sokan használják, de valóban csak azoknak ajánlott, akik a legfegyelmezettebb, tapasztaltabb, pszichésen terhelhető kereskedők. Ott tudnak ülni a gépnél és azonnal reagálnak a változásokra. A day-traderek kedvenc stratégiája a skalpolás. Ez nagyon kemény munka, meg kell szokni a veszteség időben történő lezárását is, ami a legtöbb kezdő kereskedőnek komoly gondot jelent. Ennél a stratégiánál a legnehezebb a megfelelő stop szint beállítása. A legtöbben nem is használják, de erről nekem más a véleményem (Részletek a tanfolyamon).

A skalpolóstratégiát alkalmazó robot programokat is használatba vehetjük, rövid távon rendkívül jók tudnak lenni, azonban megfelelő felügyelet nélkül szerintem nem működtethetőek tartósan nyereségesen. (Változik a piac, változtatni kell a robot beállításon, stratégián is.)

A swing kereskedők már összetett stratégiákat is szoktak választani, szeretik például a trendkövető stratégiák különböző változatait, a pozíció építést. Próbálnak trendforduló környékén nyitni és lehetőleg végig vinni egy egész trendet. Ez szerintem is nyereséges, pszichésen kevésbé terhelő és megfelelő money management alkalmazásával nyereségesen folytatható megoldás. Ezeknél a stratégiáknál jól használhatóak a scriptek, félrobot programok is.

Minél többet kereskedik valaki, annál inkább rájön, hogy nincs egyetlen üdvözítő stratégia. A jó kereskedő éppen attól válik sikeressé, hogy képes az adott helyzetnek megfelelő stratégia kiválasztására, nem ragaszkodik mereven egy dologhoz. A kezdők számára hasznos a stratégiák leírása, részletes kifejtése, mert akkor derül ki, hogy valóban minden helyzetre, a kereskedés teljes menetére tartalmaz-e megfelelő megoldási javaslatot az adott stratégia

Eredetileg több stratégia bemutatását terveztem, de aztán rájöttem, hogy éppen azért nem jó leírni őket, mert a háttér elemzése, a teljes döntési folyamat  bemutatása nélkül ezek nem értékelhetőek. Erre pedig már alkalmasabbak a tőzsdei szakértő videó felvételek.

A lényeget nem kereskedés során kell kitapasztalni, a kereskedés nem olyan, mint a biciklizés, hogy majd menet közben belejövünk.

Szerintem nem lehet a lényeget az interneten “összevadászni”, hanem egy tanfolyamon érdemes megtanulni:

Következő tanfolyam időpontja, részletei árai >>

dr.Tatár Attila

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!