Befektetési tanácsok

Menő befektetések: növeljük a kockázatvállalást?

Az elmúlt év a nagy felismerés korszaka volt: rá kellett mindenkinek jönnie arra, hogy a hozamok esésével és a banki költségek emelkedésével új korszak nyílt a befektetések világában.

Szokás szerint azok jártak jól, akik ezt időben felismerték és alkalmazkodtak a változásokhoz. Természetesen a tömegek csak a betétjük lejáratakor szembesültek a problémákkal – a legrosszabb az, ha a saját kárukon tanulták meg, hogy mire kell figyelni.

tizezerftA tömegek reakciója

Az MNB statisztikái jól mutatják, hogy a legtöbben hogyan reagáltunk a változásokra:

– csak egy bankszámlát tartunk, a többit megszüntettük
– a befektetéseket betétből befektetési alapba és állampapírba vittük
– kedveztek voltak a kötvény és pénzpiaci alapok (Ezen most változtatni kell!)
– Egyre több pénzt tartunk devizában, külföldi befektetésekben
– Bár rengeteg pénz maradt a lakosságnál, a fogyasztás alig nő.
– Beruházásoknál (lakás, autó, stb.) a kivárás a jellemző.

Tehát a pénzpiaci változásokra adott reakciók többnyire ösztönösek és mégis inkább jók voltak – ha néha megkésettnek is tűntek.

A legújabb változások a jegybanki kamatemelések irányába mutatnak (kezdve az angol, amerikai jegybanknál), így jövőre fel kell készülni a kamatszint emelkedésére. Ez elsősorban a kedvelt kötvény (főleg rövid futamidejűek) befektetések hozamát teszi tönkre, így érdemes a kötvény alapokból időben elvinni a pénzt. A másik kedvenc a pénzpiaci, likviditási alapok, amelyből egyszerűen eltűnt a hozam, így itt ezért nem érdemes tartani a pénzt. (Még a költségeket sem termeli ki egy év alatt!)

Kétségtelenül a legjobb döntés a devizában történő befektetés volt, itt a hozam mellett árfolyam nyereséget is el lehetett érni. Az általam is ajánlott közvetlen külföldi befektetések biztonságosak és a hozamuk fix, tervezhető.

Érdekes jelenség, hogy az egykulcsos SZJA és számtalan lakossági kedvezmény, rezsicsökkentés, stb. hatásaként a lakosságnál maradó többlet jövedelem döntő mértékben NEM jelent meg a fogyasztási statisztikákban: vagyis nem mertük elkölteni, hanem inkább hiteltörlesztésre, befektetésre használtuk fel ezt a pénzt!

Nem csak napi fogyasztásra nem költöttünk többet, hanem a hosszabb távú elkötelezettséget jelentő lakossági befektetések mértéke is inkább csak stagnál. A pénz többlet nem jelent meg lakás és autó (más tartós cikk) vásárlásánál sem!

Jó választás a befektetési alap?

Amikor valaki a bankból a betét lejáratakor el akarja hozni a pénzét, elsősorban befektetési alap vásárlásával próbálják meg marasztalni: a banknak még mindig jobb az alap forgalmazásán elérhető jutalék bevétel, mintha valaki elviszi a pénzt! Az alapok választásánál a többség konzervatív volt, nem vállalt az eddigiekben nagyobb kockázatot. (Jól tette!)

Azonban – ha jobban belegondolunk, – a jövőben nem marad más lehetőség az alapok közötti választásnál, mint a nagyobb kockázat bevállalása: ezért aztán egyre kedveltebbek az abszolút hozamú alapok. Az alapokról többet most nem írok, de itt további részleteket talál: Befektetési alapok, mint befektetési alternatíva A befektetési alapok kockázatáról, várható hozamokról itt olvashat: Befektetési alapok összehasonlítása

Vállaljunk nagyobb kockázatot?

Tehát a következő év legnagyobb kérdése az, hogy merjünk-e nagyobb kockázatot vállalni annak érdekében, hogy jobb profitot érjünk el? Véleményem szerint a világgazdaságban nem szűntek meg a válságot előidéző gondok, a tőzsdék túlárazottak, jönnie kell egy komolyabb korrekciónak, így a kockázat vállalásának nincs itt az ideje!
Ha valaki mégis erre szánja rá magát, akkor tartsa szem előtt, hogy adott kockázatért cserébe milyen hozamra számíthat. (Ha ez nem állapítható meg jól, akkor már eleve magas és nem megfelelően kezelt a kockázat.)

Elfogyott az állampapír hozama

A másik nagy befektetési kedvenc az állampapír volt, azonban itt már lassan csak az 5 éves futamidővel vállalt TBSZ adómentességgel adódik némi (még elfogadható) hozam. Egyébként a várható hozamok sokat estek, a már említett kamatemelés hatása pedig csak lassan fog érződni és a már megvásárolt állampapíroknál még lassabb lesz a profit emelkedése.

További részletek az állampapírokról >>>

Válasszuk a közvetlen külföldi befektetéseket

A fenti összefoglalás végére jutva láthatjuk, hogy a külföldi befektetések fogják jelenteni a következő időszak legjobb befektetési megoldásait. Ezeknél biztonságos körülmények között lehet 3 éves futamidő  mellett évi 10%-os hozamot elérni úgy, hogy konkrét jelzálogjog bejegyzés teremti meg a befektetés biztonságát. Ezt a konkrét terméket érdemes jobban megvizsgálnia, mert hasonlót sem talál idehaza. A legújabb német ingatlan befektetésről.

Készítsen befektetési portfóliót

Változatlanul érdemes a pénzt több termék között megosztani és befektetési portfólióban gondolkozni.  Kérje a segítségemet és személyre szóló befektetési portfóliót készítek Önnek is.

Hallgassa meg a tanácsaimat még a befektetési döntés meghozatala ELŐTT!

dr.Tatár Attila

Most vegyen aranyat!

Nagyon nehéz konkrét ajánlatokat adni: megmondani, hogy mikor vegyünk eurót, aranyat, OTP-t bármit. Nem is szoktam ezt általában felvállalni – mivel én sem látok a jövőbe. De vannak olyan árszintek, amikor az ember megkockáztatja, hogy vételi ajánlatot adjon.

arany_logoMi történik az arannyal?

2011.júliusában érte el az arany mindenkori árcsúcsát 1900 USD-os árszintnél. Ez a 2008-ban kezdődött hihetetlen áremelkedés a válságnak volt köszönhető: sok befektető kereste a biztonságot, vagyona számára azt a “kikötőt”, ahol a vihart a legjobban túl lehet élni.

A vihar elcsitult, a tőzsdék soha nem látott történelmi csúcsokat döntenek, egyre többen hiszik el, hogy elfelejthetjük a válságot, jöhet ismét a növekedés, a magas hozamok korszaka.

Arról, hogy a válságot elfelejthetjük-e és jön a várt és sokáig tartó gazdasági növekedés, most nem írnék – ez egy külön téma. Most maradjunk az aranynál.

Látnunk kell, hogy az arany másképpen viselkedik, mint a tőzsdei részvények, indexek. Az arany ára nem tud akármeddig esni, mert itt olyan nemesfém áll az ármozgások hátterében, amelynek a kitermelési költségei folyamatosan emelkednek és ha egy bánya már nem tud nyereséggel működni, akkor időlegesen leállítják a termelését. Ha sok bánya áll le, akkor nő a kereslet és az árnak el kell indulnia felfelé.

Az arany kitermelési költségéről külön cikkben írtam, most ezzel részletesebben nem foglalkoznék, de egyértelműen látszik, hogy a bányák kitermelési költségeire még a finomítói költségek, a szállítás, stb. “rájön”, így általánosságban azt mondhatjuk, hogy 1200 USD-nál van az az árszint, ami alá csak érzelmi hullámok vihetik az árat – rövidebb időre.

Tehát a mostani 1210-15 USD körüli arany árszint elgondolkoztató. Itt már érdemes vásárolni.

Milyen formában vegyük meg az aranyat?

Az arany befektetési döntés sokrétű, nem csak azt kell eldöntenünk, hogy mikor vegyünk aranyat, hanem azt sem árt látnunk, hogy ennek sok formája van. Válasszuk azt a terméket, amelyik egyéni elképzelésünknek, futamidő-összeg-kockázat vonatkozásában elképzeléseinknek és ismereteinknek a legjobban megfelel:

– Fizikai aranyrudak, érmék

– Arany emlékérmék, régi aranypénzek

– Arany ékszerek

– Certifikátok

– Aranyszámla

– Arany bánya társaságok részvényei

– Tőzsdei Derivatív arany termékek

– OTC aranypiac

– Arany tőzsdék, árutőzsdék (arany kereskedés)

– ETF-ek, certifikátok

Befektetési tanácsadás, külföldi befektetés, portfólió és arany. Tőzsde és forex.És a kockázatokról….

A dollár további erősödése és a FED jövő év elején kezdődő kamatemelése azért okozhat még meglepetést és hosszabb idejű stagnálást az arany piacán. Ezért fokozatosan érdemes vásárolni és nem egyszeri alkalommal. Erre jó termék az aranyszámla.

Ne döntsön elhamarkodottan, keressen meg és kérjen tanácsot.

Befektetési tanács, ami nem csak aranyról szól: Kérjen tanácsot és arany vásárlásra ajánlatot! >>>

Kapcsolatfelvétel

dr.Tatár Attila
0620/462-8850
info@bankweb.hu (adja meg a levélben a telefonszámát is)

Tőzsdei Blog

A tőzsde olyan szerves részévé vált az életünknek, amelyről már mindenkinek van valamilyen tapasztalata, véleménye. Vagy már kipróbálta maga is vagy ismer a környezetében valakit, aki már belevágott. És csak nagyon kevesen mondhatják el, hogy sikeresek….

tőzsdetanfolyam, akciós képzés, webinárium, oktatás, forex képzés, ingyen forexEz a blog szeretné ezt a kérdést objektíven kezelni – bemutatni, hogy van út a sikerhez, de ez csak kemény munkával és kitartással járható. A tőzsde a legtöbb téves beidegződéssel ellentétben NEM A KÖNNYŰ PÉNZKERESETRŐL szól.

A brókerek felelőssége – hibás üzletpolitikája

Ha valaki a tőzsde témakörben nézelődik az interneten, használja a keresőket vagy csak ráklikkel egy hirdetésre, akkor csak szépet és jót fog látni: hogy milyen egyszerű dolog a tőzsdei pénzkeresés.

A csalóka az a dologban, hogy “technikailag” elkezdeni kereskedni valóban ennyire könnyű: semmilyen extra tudás, ismeret nem kell ahhoz, hogy megnyissunk egy kereskedési számlát és elkezdjünk kereskedni egy egyszerűen letölthető és kezelhető kereskedési felületen.

De senki sem mondja a kezdőknek, hogy ez csak a felszín: a sikeres kereskedéstől ez nagyon messze van!

A baj ott kezdődik, hogy a brókerek, – akiken keresztül kereskedhetünk – hihetetlenül pénzéhesek és megszokták, hogy a kezdők pénzét nagyon könnyen és gyorsan elvehetik! Ezért nem változtatnak ezen az üzletpolitikán – hiszen bevált.

Csak nyissa meg a számlát, utalja el a pénzt, aztán a többi őket nem érdekli – ez jól működik egy olyan időszakban, amikor mindig jönnek újabb szerencsevadászok. De ez az időszak lassan véget ér és a brókereknek változtatniuk kellene: meg kellene tanítani az embereket kereskedni! Az is jó ügyfél, aki sokáig kereskedik, az is szép profitot hozhat.

Nehezen értik meg a kezdők, hogy ha meg tud nyitni egy ügyletet, azzal még nem tud nyereségesen kereskedni! A lényeg a sok apró részletben van: azt megtanulni, hogy hogyan őrizhetjük meg a tőkénket és kereskedhetünk sikeresen, már nehezebben megy.

Mi a tőzsdei siker titka?

A sikernek több összetevője van, olvassa el az alábbi írásaimat:
– A tőzsdei siker titka 
– A pszichés felkészülés szerepe

– Tőzsde: kell a megfelelő tudás

A tőzsdei kereskedés világa -ahogy én látom

A fentiek miatt alakult ki az a helyzet, hogy alig találni olyan embert, aki a tőzsdéről nem negatív tapasztalatokkal rendelkezik. De egyre többen vannak olyanok is, akik megértették, hogy a tőzsde nem a gyors meggazdagodásról szól.

Ezt a blogot nekik írom, hogy segítsek. Meg fogja látni, hogy milyen komoly segítséget kap – csak rá kell szánnia az időt, hogy a sok év alatt összegyűlt ismeretből (cikkek, konkrét kereskedések, videók, stb.) átvegye az Önt érdeklőket.

A következő lépés annak megértése, hogy nálam többet kap:

– Egyedi, kis csoportos tőzsdetanfolyamok kezdőknek és haladóknak
– Tőzsdei klub tagság, ahol folyamatosan fogom a kezét és segítek
– Kereskedési Hírlevél, videók, fundamentális és technikai elemzések
– Megértheti, hogy ma már miért nem elég a legtöbb helyen oktatott “Technikai kereskedés elvei” című tananyag

A tőzsdei kereskedés elsajátítása nem könnyű, de nem is lehetetlen feladat. Segítek: nem csak az első fontos lépések megtételében, hanem a tanulás teljes folyamatában. Ezt ugyanis egyedül, interneten összeszedett anyagokból nem fogja megtanulni.

Az első lépés az illúziókkal történő leszámolás, az önismeret megszerzése és a döntés meghozatala: igen, most mindent beleadok és belevágok!

dr.Tatár Attila

Az arany nyaralni ment

Mi hat az arany árára? Mit mondhatunk a technikai elemzés alapján és mi várható rövid távon az arany áralakulásánál?

A fundamentális elemzés most mindenképpen a háborús konfliktusok hatásaira, a dollár árfolyamának alakulására és az általános befektetési környezet vizsgálatára fókuszál.  Ezek az események egy komolyabb áremelkedést vetítettek előre, de aztán csak kisebb és nagyon időleges ármozgások következtek be – messze elmaradva a várakozásoktól. A befektetők talán nyaralni mentek?

A forgalom láthatóan csökkent és véleményem szerintem az arany nem csak időlegesen, hanem akár évekre is visszafogottabban teljesíthet.

Rövid távú árelemzés

A grafikonon látható, hogy az arany chart egy szűkülő csatornába került, egyre kisebben a kilengések. A technikai elemzés alapján további szűkülésre számíthatunk, egyelőre nem egyértelmű, hogy mikor és melyik irányba fog az árfolyam ebből a háromszögből kitörni. A sáv közepe az 1312-es árszintnél van, a korábbi jelentős támaszt adó 1300-as szinttől egy gyors ugrással elrugaszkodott az árfolyam.

arany201408

A legfontosabb kérdés az, hogy merre törhet ki a háromszögből az árfolyam?

Saját indikátorunk (kék-piros nyilak) és a 1312-es szintről történő többszöri erőteljes visszapattanás azt jelzi, hogy a háromszög tetejéig most még emelkedhet az árfolyam, azonban a szűkülő csatornából történő kitörést  pontosan meghatározni most nem lehet. További bizonytalanságot ad a helyzetnek az alacsony forgalom – ilyenkor váratlan, kiszámíthatatlan ármozgások könnyebben történnek.

Az ukrán eseményekben kisebb enyhülés következhet (Putyin beszéd), Izrael is hajlandó a tartós tűzszünetre, tehát a politika az enyhülés felé tart – ami az aranynál kisebb árcsökkenést hozhat. A dollár erősödése megállt, komolyabb és többszöri emelkedés történt, de a legújabb EU és német makroadatok (GDP) alapján jelentősebb euró erősödés nem várható. Tehát a hatások ellentétesek.

Összegzés

Ha alszik a piac, nem történnek nagy dolgok, akkor nem is kell azokat keresni, fogadjuk el azt, ami van: a befektetők, vagyonkezelők nyaralni mentek!

Menjünk pihenni mi is, felejtsük el egy kis időre a pénzpiacokat.

dr.Tatár Attila

www.aranycenter.hu

Melyik állampapírt válasszam?

Egyre több ügyfelem kérdezi, hogy ugye az állampapír az egyetlen biztonságos, jó hozamú lehetőség manapság? És ha igen, akkor  melyiket vegye meg a Bónuszt vagy a Prémiumot?

Miért jó befektetés az állampapír?

A devizahitelesek védelmében a Raiffeisen Bank PSZÁF birsága. Talán szokatlan megközelítés, de nem árt, ha “külföldi befektetőként” nézzünk a magyar állampapírokra.

A külföldiek – főleg nagy alapok, vagyonkezelők és nem közvetlenül magánbefektetők -a döntés meghozatalánál egy dologra nagyon figyelnek:mekkora a magyar befektetés kockázata és milyen kamatfelárat tud ennek elfogadásáért “cserébe” elérni? Számtalan ország állampapírját hasonlítják össze és sok más szempont mellett

Mi hazai befektetők kapunk kockázati felárat? (Magasabb kamatot, ha nő az országkockázat?) Hát nem…

Jelenleg a forint árfolyama azért jár az egekben (már 317 Ft-ig gyengült az euróhoz képest), mert egyre több az állampapír eladás és egy volumen fölött a túl nagy forint kínálat már ezzel jár. Természetesen a régiós (háborús) kockázatok is megjelennek az árfolyam alakulásában.

Tehát érdemes portfólióban gondolkozni és nem minden pénzünket állampapírba tenni, mert itt csak hosszú futamidő vállalása mellett kapunk kicsit is elfogadható kamatot.

Van más lehetőség

Az sem egyértelmű, hogy biztonságos befektetésként csak az állampapír az egyedüli megoldás, nézze meg az általam ajánlott közvetlen külföldi befektetési termékeket.

Ha állampapír, akkor Bónusz vagy Prémium?

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez. Melyik állampapír vásárlása a kedvezőbb és miért? A két legkedvezőbb államkötvényt a Prémium és a Bónusz államkötvényt hasonlítom össze.

Nézzük a különbségeket:

Prémium Államkötvény egy 3-5 éves futamidővel kibocsátásra kerülő, inflációhoz kötött, változó kamatozású állampapír. A kamat mértéke a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze. A kamatbázis a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozó, a KSH által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértéke, amelyre az állam még fizet egy fix kamatprémiumot.

A Bónusz Magyar Államkötvény 4-6 éves futamidővel kerül kibocsátásra, amelynél a kamatbázis megegyezik a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 12 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával. Itt is van egy fix kamatfelár.

Tehát a választásnál a fix kamatfelár mértéke mellett azt kell eldöntenünk, hogy az infláció fog-e emelkedni, valamint az aukciókon várhatóan milyen hozamok lesznek a jellemzőek a következő pár évben.

Nézzük néhány állampapír konkrét adatait:

Megnevezés Kamatbázis Kamatprémium Összesen
Prémium 2017/L 1,7% 3% 4,7%
Prémium 2019/K 1,7% 3% 4,7%
Bónusz 2018/P 2,24% 1,25% 3,49%
Bónusz 2020/R 2,24% 2,0% 4,24%
Bónusz 2020/P 2,39% 2,5% 4,89%
Kamatozó Kincstárjegy (1 év) 2,8%

Összefoglalva

Véleményem szerint az állam különleges helyzetben van, mert a kamat megállapításánál  nem a nyereségét, gazdasági szempontokat, hanem jelentős mértékben politikai (gazdaságpolitikai) döntéseket mérlegel. Mivel növelni szeretnék a lakossági részvételt, így kedvezőbb az állampapír hozama pl. a bankbetétnél. Hosszú éveken keresztül a rövid futamidejű befektetések piacán az állam nem versenyzett a bankokkal, alacsonyabb hozamot adott, de ez mára megváltozott. Különleges helyzetben van az állampapír, a többi befektetési termékkel összehasonlítva, hiszen nincs a jövedelem után eho fizetési kötelezettség és a számlanyitás, számlavezetés, vásárlás is teljesen költségmentes.

Ha átnézzük a fenti állampapír hozamokat, akkor azt látjuk, hogy:

– A Bónusznál magasabb az induló  kamatbázis, mint a Prémiumnál.
– Évente változik a kamat, tehát NEM fix.
– 3-6 éves futamidőt kell bevállalnunk egy első évi 4% körüli hozamért – tehát sok múlik a bizonytalan és tervezhetetlen jövőbeli hozamokon.
– A kamatprémiumok alacsonyak, tehát a hozam az infláció és a DKJ hozamok függvénye.
– Ha lejárat előtt adjuk el, akkor 1-2%-os veszteségünk is lehet a tervezett hozamhoz képest!
– A kamatot évente kifizetik, ennek újra történő befektetése sem egyszerű. (Azoknál az előny, akik “felélik” a hozamot.)
– Az éven belüli lejáratú Kamatozó Kincstárjegy hozama eléggé alacsony.

Prémium államkötvény választása tehát akkor jó döntés, ha számítunk az infláció jelentős emelkedésére. Erre szerintem 1-2 évig nem nagy az esély, majd talán a növekedés komolyabb beindulásakor.

Bónusz államkötvény akkor jó választás, ha a hozamok emelkedni kezdenek. Ennek akkor nagy az esélye, ha idehaza komoly baj következik be és a külföldiek nem akarják alacsony hozam mellett megvenni az állampapírokat. Szóval valami nagyon kedvezőtlen “végkimenetel” esetén lehet magas a kamat, de ekkor kérdés, hogy az élet más területein milyen veszteségeket szenvedünk el, az állam ki fogja-e fizetni a pénzünket, stb. Szerintem eleve nem jó dolog ennyire rossz kimenetelre “fogadni” – hiszen itt élünk.

nemet-zaszloTehát nem tudok egyértelmű választ adni a kérdésre. Ha a Bónusz egyértelműen jobb döntés lenne a jövő eseményei miatt, akkor attól óvjanak meg bennünket az égiek. :)

A kétféle papír között egyébként szerintem nem lesz a következő egy-két évben jelentős különbség.

Gondolkozzunk befektetési portfólió kialakításában, több terméket válasszunk, osszuk meg a pénzünket.

Én a külföldi befektetéseket jó alternatívának tartom, ezek magasabb, fix eurós hozamát, német befektetési környezetben sokkal tervezhetőbb és biztonságosabb megoldásnak tartom.

dr.Tatár Attila

Lehet pénzt keresni a tőzsdén?

Minden embert érdekel a gyors és egyszerű pénzkereset lehetősége. Minél többet, a lehető legegyszerűbben…. Nem szimpatikus szerep kiábrándítani a naiv embereket ebből a veszélyes tévképzetből.

tizezerftHogyan juthatunk pénzhez?

Ha végig gondoljuk, akkor azt találjuk, hogy meglehetősen rövid listával kell beérnünk:

 – Munkajövedelem
– Örökség
– Találmány, jogdíj
– Nyereményjáték (lottó, kaszinó)
– MLM hálózatok
– Vállalkozási tevékenységek
– Befektetés hozama (ingatlan, pénzügyi termék, tőzsdei kereskedés, stb.)

Értsék meg, hogy nincsenek csodák – a legtöbb embernek be kell érnie a napi kemény munka árán megszerzett havi bérrel. Az időnk nagy részét munkával töltjük, amivel aztán éppen csak annyi pénzt keresünk, hogy kifizethessük a havi kiadásainkat, enni tudjunk, hogy aztán  ismét tudjunk dolgozni. Sokan szeretnének kitörni ebből a mókuskerékből, de csak keveseknek van meg a bátorságuk és kitartásuk, hogy valóban belevágjanak egy önálló vállalkozásba, legyen jogdíjuk, találmányuk, nagy és megvalósuló ötletük.

A legtöbben beérik azzal, hogy rendszeresen vásárolnak lottót, bármilyen szerencsejáték keretében adják meg az esélyt maguknak. Ha egy kicsit kevésbé vagyunk naivak és utána nézünk, akkor ledöbbenünk, hogy mennyire nincs esélyünk ezekre a nyereményekre – ezek inkább csak a hiszékeny emberek kis pénzének a megcsapolására alkalmasak.

Miért nem indít vállalkozást a többség?

Mert ez nem a tömegek útja a meggazdagodáshoz. A legtöbb vállalkozás nem jut túl a megélhetés biztosításán, inkább csak kényszervállalkozás. Ugyan az történik, mint egy munkahelyen, csak itt saját magunkat zsákmányoljuk ki – az átlag vállalkozó többet dolgozik, mint egy alkalmazott és nem biztos, hogy ezzel arányos a jövedelme.

Nem szeretnék senkit sem lebeszélni a vállalkozásról, de jól elő kell készíteni és nagyon kitartónak kell lennünk a siker érdekében.Nem árt, ha képesek vagyunk tanulni, alkalmazkodni, kockáztatni, stb. És mindig újra talpra állni, ha kell, akkor újrakezdeni.

“Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak fel, az optimisták pedig a vitorlákat.” 

Mennyi pénzt hozhat a befektetésünk?

A pénz körül különösen sok téves elképzelés alakult ki, például a legtöbben hiszünk a csodákban: a könnyű és gyors pénzkereset lehetőségében.

Pedig sajnos gyorsan sok pénzt csak arányosan nagy kockázat vállalásával lehet elérni. A legjobb tanács, amit adhatok az az, hogy inkább a biztonságos és lassú utat válasszuk és kockázatot csak a tudásunk növekedésével vállaljunk. A befektetéseink kézben tartását, a kockázatok kezelését meg lehet tanulni. Mindenki képes egy megfelelő biztonságot nyújtó befektetési portfólió létrehozására. Minél korábban fogunk hozzá és minél fegyelmezettebbek vagyunk, annál jobb eredményt fogunk a pénzünk felhalmozásában elérni. A lényeg a folyamatos tanulás….

Itt talál egy cikket, ami a megélhetéshez szükséges befektetés mértékének a meghatározásával foglalkozik.

A világ legnagyobb matematikai felfedezése a kamatos kamat. (Albert Einstein)

Lehet a tőzsdével sok pénzt elérni?

Mivel hihetetlenül könnyű belevágni, így alig akad a pénzügyek iránt érdeklődő ember, aki valamikor az életében nem fog bele a tőzsdei kereskedésbe. Megnyitni egy online kereskedési számlát kis összeggel és elkezdeni devizákkal, tőzsdei termékekkel (index, CFD), nyersanyagokkal kereskedni – nagyon könnyű. Mindenféle tudás nélkül….

Ne is csodálkozzunk azon, hogy a kezdők gyorsan elvéreznek, száz emberből még talán öt sem marad, aki egy évnél hosszabb ideig képes aktívan kereskedve a tőkéjét megőrizni. Az az öt pedig nem véletlenül lesz sikeres – ők azok, akik hajlandóak pénzt költeni a tanulásra és fegyelmezetten, kitartóan dolgoznak a sikerért. A siker nem a véletlenen, vagy különleges képességeken múlik!

Sokan mondják azt, hogy a vállalkozásnál és a munkánál könnyebb pénzkereset a tőzsdei kereskedés, de én nem osztom a véleményüket. Valóban egyszerűbb belefogni, mint egy vállalkozásba, de a siker itt sem jön könnyen.

De egy dolog biztos: csak a megfelelő tanfolyam elvégzése esetén van esélye, magunktól megtanulni kereskedni nagyon nehéz, sok pénz elvesztésével jár és ilyenkor különösen nehéz újra talpra állni.

Az idők során az emberek alapvetően mindig ugyanazokból az okokból kifolyólag cselekedtek a pénzpiacon: kapzsiság, félelem, tagadás és remény.

Jöjjön el a tőzsdei tanfolyamomra és meglátja, hogy miért tanítok mást, mint teszik azt a többi tőzsdetanfolyamon!

dr.Tatár Attila

Befektetők és a bizonytalan környezet

A tudatos befektetők számára semmi (még a magas hozam) sem lehet olyan fontos, mint a befektetési környezet kiszámíthatósága. Mit tehetünk, ha éppen ezzel van a baj?

5euroEgy befektetési portfólió minimum 3-5 évre készül, tehát ideális környezetben legalább erre az időtávra tudnunk kell, hogy az adózási feltételek, az infláció, a várható kamatszint, az országkockázat, a törvényi feltételek, stb. hogyan fognak alakulni. Megnéztem, hogy az elmúlt öt évben hogyan alakult a “befektetési környezet”.

Mi változott az elmúlt öt évben?

2011-ben 20%-ról 16%-ra csökkent a kamatadó, de még el sem kezdtünk örülni, máris bevezették (2013-ban) az EHO-t (6%), és a tranzakciós illetéket. Ez utóbbi hatalmas változást idézett elő a hazai pénzpiacokon – főleg amikor az alacsonyabb költségvetési bevételt látva megduplázták a mértékét. Minden pénzmozgás nagyon drágává vált, mindenki egy bankszámlát tartott csak meg és igyekezett visszatérni a készpénz használatához. Ez utóbbi törekvést a kormány ingyenes készpénz felvételi ötlete is támogatta – természetesen a bankok ismét megtalálták a módját, hogy a megnövekedett költségeiket valamilyen formában az ügyfelekkel fizettessék meg. A XXI.században a készpénzhasználat felé mozdult el az ország….

A befektetők életét mindez még nem is keserítette meg annyira, mint az MNB eröltetett kamatcsökkentésével és a bankok tevékenységének visszafogásával járó betéti kamat csökkenés. Pár év alatt 6-8%-ról 3% közelébe, sőt lassan ez alá kerültek a betéti kamatok. Miközben a banki költségek az egekbe szöktek. Sokan próbáltak kiutat keresni az állampapírok vásárlásával, azonban itt is csökkentek a hozamok – bár egy kicsit mindig igyekeznek a banki kamatok felett maradni, hogy a külföldi befektetők helyett egyre inkább a lakosság finanszírozza az államadósságot.

Arról már nem is szeretnék sok szót ejteni, hogy ebben a vizsgált öt évben egy válság mennyire megtépázta a hazai gazdaságot és az országkockázat időnként az egekbe szökött. Ez a kockázat nem csak a külföldi befektetőket érinti, hiszen a mi pénzünknek is alternatíva a külföldi befektetés.

Mit tehet ilyenkor a befektető?

Kapkod, rossz döntést hoz, veszteségei keletkeznek. Abból választ, ami van: befektetési alap, vagyonkezelés, biztosítói termékek. Miközben nem veszi észre, hogy ezeknél a termékeknél teljes mértékben tervezhetetlen a hozam és sokkal nagyobb a kockázat, mint amihez a betétnél, állampapírnál már hozzá szokott.

A másik lehetőség, hogy kiviszi külföldre a befektetését, vagy annak egy részét. Ezt is lehet rosszul csinálni – tele vannak az osztrák bankok a magyarok pénzével, akik magas költséggel, semmi hozam mellett hagyták ott a hirtelen kimenekített pénzüket. Amikor megijedtünk az államcsőd veszélyétől.

Közvetlen külföldi befektetések

Pedig a külföldi befektetés önmagában nem rossz ötlet, csak tudatosan, jól előkészítve kell megvalósítani. Olyan biztonságos és olcsó termékeket kell választani, amelyeknél több évre tervezhető, fix euró alapú hozamunk van, kiszámítható és biztonságos a környezet. Ilyen hely azért nem sok van mostanában, de kétség nem férhet hozzá, hogy Németországban jó helyen van a befektetésünk. Aki 4-5 éve vágott bele ilyen német ingatlanfejlesztő befektetésbe, az ma évi 9%-os hozamot kap euróban. A németeknél nem változik és tervezhető az üzleti környezet, biztonságosak ezek a befektetések és legalább 3%/év árfolyam nyereség is keletkezett a gyengülő forintnak köszönhetően.

Gondolkozzunk befektetési portfólióban

Alakítsuk tudatosan a befektetéseinket, kezeljük a kockázatokat és válasszunk hosszabb távon is biztonságos, külföldi termékeket. Hogyan érdemes egy befektetési portfóliót összeállítani? Milyen termékeket válasszunk? Hogyan kell feltárni és kezelni a kockázatokat? Lehet magasabb a hozamunk egy külföldi befektetéssel, mint itthon?

Kérje segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

info@bankweb.hu

0620/462-8850.

 

Befektetés: nem akarunk hosszú futamidőt

Elkényelmesedtünk. Amikor a maximum egy éves betéti akciókhoz szokva elértünk egy elfogadható hozamot, akkor érthetően nehéz most a 3-5 éves futamidőt megérteni. Magas hozamot szeretnénk, biztonságot és rövid futamidőt. Mi a megoldás?

 

Minden megváltozott a befektetéseknél, észre kell vennünk, hogy rutinból már nem tudjuk a pénzünket jól forgatni. Volt egy legalább  7 éve tartó válság, amely megváltoztatta a gondolkozásunkat. Megértettük, hogy nincs 100%-os biztonság és hogy a dolgok gyorsan képesek borúsra fordulni, a jövő pedig kiszámíthatatlan.

Már nem elég az akciós betéti kamatokat figyelni és egyik bankból a másikba vinni a pénzt, hiszen a kamatok lezuhantak, a banki költségek pedig nagyon megemelkedtek.

Kénytelenek vagyunk új termékekkel ismerkedni, tanulni, utána járni dolgoknak – több időt kell a befektetéseink kezelésével töltenünk.

Merjünk közvetlen külföldi befektetést választani

Számtalan új külföldi befektetés közül választhatunk, bár sokakat ez a bőség inkább megijeszt és képtelenek dönteni. Meg kell tanulni ennek a döntési folyamatnak a menetét….

Miért félünk a hosszú futamidőtől?

Azt korábban is éreztük, hogy a pénz tartós lekötése bizonytalansággal jár, hiszen, ha váratlanul szükség lenne rá, akkor egyáltalán nem vagy csak komolyabb költség árán juthatunk hozzá. Ezért szerettük a rövid (egy éves) futamidőt, ezt választottuk bankbetétnél, állampapírnál és jók voltak a teljesen likvid nyílt végű befektetési alapok is.

Mára azonban olyan alacsonyak lettek az egy éves kamatok, hogy egyszerűen nem éri meg ott hagyni a felsorolt termékekben a pénzt. Amennyiben kicsit magasabb hozamot szeretnénk elérni, akkor hosszú futamidőt és/vagy kockázatot kell vállalnunk.

Ezt a döntést pedig nem könnyű meghozni. Például 5 évre lekötni a pénzt egy német befektetésbe 6%-os hozamért? Igen, meg kell értenünk, hogy ez racionális döntés.

Gondolkozzunk befektetési portfólióban

A pénzünk egy részét nyugodtan leköthetjük hosszabb futamidőre, mert a teljes befektetésünkre váratlan eseményeknél sem lesz szükségünk. Ezen felül van lehetőségünk az 5 év alatt is a befektetés értékesítésére. Meg kell szoknunk, hogy a pénzünket több termékbe tesszük, ezzel csökkentve a kockázatokat és kezelve az esetleges likviditási igényeinket.

Egy portfólió készítésének számtalan előnye van, jöjjön el egy beszélgetésre és készítek Önnek is személyre szabott befektetési portfóliót.

Ne feledjük a nagy ellenséget, az inflációt

Sokan nem ismerik a reálkamat fogalmát, még ha ösztönösen érzik is a pénz értékének a romlását.  Arról van szó, hogy a pár éve elért 10%-os kamat inflációval csökkentett (reál) hozama sem volt több, mint kb. 2-4%. A most szokatlanul alacsony kamatkörnyezetben elért 3-4%-os kamat mellett viszont az infláció soha nem látott mélységekbe (áprilisban 0% közelébe) zuhant. A rezsicsökkentés, a válság miatt visszafogottá vált fogyasztás, a tartós cikkek, lakások, autók vásárlásának kitolása olyan mértékben csökkentette le az általános keresletet, hogy az árak sem tudtak emelkedni.

Bár az én fogyasztói kosaram nem egyezik meg a KSH mért kosarával, mégis érezhető az infláció időszakos csökkenése. Időszakos, mert több okból kifolyólag erről a nagyon alacsony szintről pár év alatt könnyen vissza juthatunk a korábbi inflációs értékekhez – de ezt már egy másik történet…

Összefoglalva

Megváltoztak a körülmények és az okos ember alkalmazkodik az új feltételekhez. Meg kell osztanunk a pénzünket rövid és hosszabb futamidejű, biztonságos és kockázatos termékek között. Ne féljünk a külföldi lehetőségektől, gondoljunk csak bele, hogy aki 4-5 éve euró alapú termékbe fektette a pénzét, az mára csak az árfolyamon kereshetett 15-20%-os hozamot.

Kérje a segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

Jó helyre megy a befektetői tőke a bankbetétekből?

Évek óta folyamatosan csökken a bankbetétben lévő lakossági megtakarítások volumene, márciusban már csak 173 milliárd forinttal volt több pénzünk bankbetétben, mint értékpapírokban. 

Hatalmas átrendeződésen mennek át a lakossági megtakarítások. Az MNB friss adatai szerint március végén 6575,2 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a háztartások, miközben ugyanekkor 6748,2 milliárd forintjuk volt bankbetétekben. A lakosság csak az első negyedévben több mint 200 milliárd forintot vont ki bankbetétekből,miközben az értékpapírpiacra (főleg befektetési alapokba) csaknem 400 milliárd forintnyi friss megtakarítást vitt be.

 

Az állampapírok értékesítése is folyamatosan emelkedik, a kormány kiemelt célja a külföldi befektetők arányának csökkentése úgy, hogy a hazai lakosság felé adjanak el több állampapírt. Ezt a célt könnyű úgy megvalósítani, hogy törvényi erővel biztosítják az állampapírok eho mentességét (6% “árelőny”) és a kamat megállapításánál nem köti őket egyfajta nyereség elvárás, hanem a konkurens termékek árai fölött történő ármegállapításnak semmilyen akadálya nincs.

A lakosság értékpapírszámláin egyébként március végén 2177,6 milliárd forintnyi magyar állampapír volt, ez a teljes állampapír-állomány már több mint 10 százaléka. Az úgynevezett lakossági állampapírokban – KKJ, FKJ, PMÁK, BMÁK, Kincstári Takarékjegy – összesen csaknem 1900 milliárd forint volt a harmadik hónap végén.

Irány a tőzsde?

Januárban ugyan még nettó értelemben véve eladó volt a lakosság a tőzsdén, februárban és márciusban viszont 27 milliárd forintnyi friss tőkét fektetett be a tőzsdén.  Az idén a lakosság egyébként összességében véve bukott a tőzsdén, a tőkebeáramlásnak köszönhetően viszont a részvényekben lévő állomány március végére 313 milliárd forintra hízott.

Szerintem az átlagos befektető nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel, így számukra a tőzsdei kockázatot magukban rejtő termékek nem ajánlottak! Az alapkezelők éves bevétele az alapkezelési díjból mindenképpen meg van, ők kevésbé érzékenyek az alapok hozamára. A válság kapcsán 30-50%-os veszteségek egyáltalán nem voltak ritkák!

Jó termék az állampapír és a befektetési jegy?

Az teljesen racionális döntés, hogy elviszik a bankbetétekből az emberek a pénzüket. Olyan mélységekbe értek a betéti kamatok, hogy a hihetetlenül növekvő banki költségek és a tranzakciós illeték mellett már nagyon észnél kell lennünk, ha reál hozamot szeretnénk elérni a banki betéteknél. Az infláció csökkenését kevésbé érzi meg a lakosság, nem is hisszük el és nem is érezzük úgy, hogy a KSH adatai ránk érvényesek.

Azonban mielőtt automatikusan állampapírt vagy befektetési jegyet vásárolnánk, kicsit gondolkozzunk. A magyar állampapír vásárlásakor a külföldi befektetők az országkockázatnak megfelelő “kamatfelárat” várnak el. (Például egy német államkötvényhez képest ennyivel kell magasabb kamatot fizetni nekik, hogy magyar államkötvényt vegyenek). Mi kapunk kamatfelárat? Nem kellene a befektetéseinket megosztani és egy részét a pénznek külföldi befektetésekben tartani?

De nézzük meg kicsit közelebbről a befektetési alapokat is. Véleményem szerint a kockázat kerülő befektetési alapok (pénzpiaci, kötvény, likviditási alapok) és az állampapírok hozama sem sokkal jobb a betéteknél – alapvetően nem jelentenek megoldást a csökkenő hozamok ellentételezésére. Válasszuk akkor a vegyes és részvény kitettségű alapokat?

A kockázatvállalásnál nagyon észnél kell lenni: mekkora kockázatot ér meg egy adott hozam? Ez a mérlegelés engem arra késztet, hogy a részvény kitettségű befektetési alapokat és a közvetlen részvény vásárlást elkerüljem, mert magasabbak a kockázatok, mint amennyire a várható hozam ezt megérné! A tőzsdék több éve kitartóan emelkednek, sorra dőlnek a történelmi csúcsok: ha elindul a részvény piac lefelé, akkor 30-50%-os veszteség sem elképzelhetetlen.

A döntésnél az átlagos befektető megnézi az alapok előző évi hozamát és az alapján dönt. Azonban drasztikusan csökkenő hozamok esetében ez félrevezető, jóval kevesebbet fognak a most vásárolt befektetési alapok biztosítani. (Egy pénzpiaci alap évi 2-2,5%-nál nem fog tudni többet teljesíteni.)

Mi az én ajánlatom?

Válassza a biztonságos német befektetéseket vagy kérjen segítséget egy személyes portfólió elkészítésére, amelynek során a kockázat kézben tartásának technikáját is megtanulhatja.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

Melyik nyugdíjbiztosítást válasszam?

A 20%-os adókedvezmény megmozgatta az összes biztosító fantáziáját – gyorsan megjelentek a piacon a legújabb nyugdíj célú megtakarítási termékeikkel. Nem könnyű azonban ezek  közt választani.

Amennyiben sorra vesszük a nyugdíj célú megtakarítási lehetőségeket, akkor azt látjuk, hogy nincs túl nagy választék:

– NYESZ (Nyugdíj Előtakarékossági Számla): magas költség és kevés termék választható, ami nem kockázatos

– Önkéntes Nyugdíjpénztár: drága és alacsonyak a hozamok

– Megszokott unit linked termékek

Aranyszámla

Tehát bőven van tere ennek az új terméknek – nyugdíj célú rendszeres megtakarítási termékből kevés van és azok többsége a legegyszerűbb elvárásoknak sem felel meg. Végre itt egy termék, amely adómentes, hosszú távú felhalmozásra alkalmas és az állam a befizetett pénz 20%-át még jóvá is írja a számlánkon.

Miért olyan nehéz a választás a biztosítók között? Sajnos a legtöbb biztosító túlságosan magas költségek mellett és kockázatos befektetést ajánlva -szerintem rossz terméket ad a megtakarítani vágyó emberek kezébe.

Vegyük sorra azokat a szempontokat, amelyek a döntésnél a legfontosabbak:

– mekkora költséget kell kifizetni (Az ajánlott terméknél egyszeri 3 eFt!)

– a befektetés legyen tőkevédett, kockázatmentes (nyugdíj cél esetén nem kockáztathatunk!)

– a hozam elvárás kb 10%/év a nyugdíj kedvezmény, adómentesség és a többlethozam hatására

– minimális legyen a biztosítási elem benne,

– legyen tervezhető a hosszú futamidő alatt,

– ne legyen többlet befizetési igény, indexálás, stb.

Mivel ez egy hosszú távú, nyugdíj célú megtakarítás, így semmilyen tőzsdei kitettséget nem javaslok, a termék lényege a biztonság és tervezhetőség legyen, ne a magas hozam!

Melyik terméket ajánlom?

Akik ismernek, azok tudják, hogy az eddigiekben nem dolgoztam biztosítókkal, most is csak a nyugdíj termék miatt gondoltam meg magam: túlságosan nagy az igény egy ilyen termékre, nem tehetem meg, hogy nem foglalok állást ebben a kérdésben.

Az általam kiválasztott termék éves egyszeri (min. 100 ezer Ft) befizetéssel, csak forint alapon működik, 16-55 év között köthető. Nincs orvosi vizsgálat, egyszerű, átlátható, olcsó és tervezhető. Az összeghez 65 éves korunkban juthatunk hozzá, amikor nyugdíjba megyünk.

Vegyünk két példát:

Éves befizetés 300 eFt és

– 1968-as születésűeknél (20 év): biztosítási összeg: 6.666 eFt, adókedvezmény 1,200 eFt és technikai kamat 2,9%/év. Együtt 7.877 eFt

– 1963-as születésűeknél (15 év): biztosítási összeg: 4.792 eFt, adókedvezmény 900 eFt és technikai kamat 2,9%/év. Együtt 5.692 eFt

A fenti garantált összegeken felül egy éves 4-6%-os hozam is várható, ami egy biztonságos befektetés, tervezhető hozama! Az a legjobb ebben a termékben, hogy valóban előre látja az ember, hogy mennyi pénze lesz nyugdíjba vonulásakor.

A kedvezményezett halálakor, rokkantság, idő előtti nyugdíj és normál nyugdíj esetén válik esedékessé. Ekkor egy összegű és járadék jellegű kifizetés is kérhető.

Ez a termék alkalmas a nyugdíj célú megtakarítás folyamatos befizetéseinek a legjobb kezelésére. Természetesen sok apró részlet van még, amellyel a döntés előtt meg kell ismerkednie, de keressen meg és segítek.

dr.Tatár Attila

0620/263-6886
info@bankweb.hu

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!